Do 2021 r. potrwa modernizacja i rozbudowa linii kolejowej E30 pomiędzy stacją Kraków Główny Towarowy a Rudzicami. Przewidziano też budowę odcinka Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Za prace budowlane odpowiedzialne jest konsorcjum utworzone przez spółki z Grupy Strabag i Krakowskie Zakłady Automatyki SA. Umowa z inwestorem została już zawarta.
Fot. Shutterstock
Dzisiaj podpisaliśmy umowę na realizację największej inwestycji kolejowej w kraju. Jest to projekt złożony pod względem inżynieryjno-technicznym i stanowi pod tym względem duże wyzwanie – powiedział po podpisaniu umowy Alfred Watzl, członek zarządu Strabag sp. z o.o.
Zadaniem wykonawcy będzie nie tylko modernizacja linii, ale również dobudowa torów linii aglomeracyjnej. Właśnie w ramach tego kontraktu budowana będzie Szybka Kolej Aglomeracyjna w Krakowie (SKA). Na jej potrzeby powstaną dwa dodatkowe tory kolejowe między Dworcem Towarowym a Krakowem Płaszowem. Jeden tor do zbudowania przewidziano na trasie do Bieżanowa. Wiąże się to również z budową dwóch przystanków (w centrum – Grzegórzki i na obrzeżach – ul. Złocieniowa). W rejonie ul. Kopernika zaplanowano drugi po dworcu głównym największy węzeł przesiadkowy w mieście.
Elementem kontraktu jest też budowa m.in. dwóch mostów kolejowych przez Wisłę. Obiekty będą miały po około 230 m długości każdy. Zaplanowano je w rejonie ul. Dietla i Grzegórzeckiej.
Ponadto wykonawca zmodernizuje linie kolejowe nr 133 i 91. Ich łączna długość pomiędzy stacją Kraków Główny Towarowy a Rudzicami to 20 km. Przewidziano m.in. wymianę sieci trakcyjnej, rozjazdów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym.
Dla lidera konsorcjum jest to piąty w tym roku kontrakt w sektorze kolejowym. W Krakowie ta sama firma realizuje również kontrakt związany z budową odcinka trasy ekspresowej S7, w ramach którego powstaje tzw. Trasa Nowohucka z najdłuższym w mieście mostem przez Wisłę (oddanie drogi do użytku zaplanowane jest na lipiec br.).
Strabag SE to europejski koncern budowlany, zatrudniający około 72 tys. osób. Działa nie tylko w Europie, ale za pośrednictwem swoich spółek także na innych kontynentach. Roczne obroty to około 14 mld EUR. Koncern rozszerza swoją działalność daleko wykraczającą poza granice Austrii i Niemiec. W Polsce istnieje od roku 1987, gdzie zatrudnia około 4,5 tys. pracowników. Roczne obroty w naszym kraju to około 800 mln EUR.
Przeczytaj także: Via Carpatia: w czerwcu oddany będzie odcinek S19
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.