Trwa pilotażowy rejs kontenerowy Wisłą z Gdańska do Warszawy. Barka, załadowana 20 kontenerami, z gdańskiego portu wypłynęła 19 kwietnia o godz. 10. Rejs w górę rzeki, do stolicy, ma potrwać dziewięć dni.
Warszawa–Gdańsk: trwa pilotażowy rejs barki. Fot. Pixabay
Wyprawę zorganizowano, by zdobyć dane, które posłużą do sporządzenia „Studium wykonalności dla Dolnej Wisły".
- Chcemy pokazać, co się dzieje na Wiśle w zakresie transportu śródlądowego, jakie inwestycje są konieczne do zrealizowanie. Staramy się, aby śródlądowe drogi wodne wróciły do łask w systemie transportowym. Mamy jednak świadomość, że samorządy regionalne nie są w stanie takich inwestycji samodzielnie zrobić. To jest także ogromne wyzwanie i zobowiązanie dla rządu - mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego, cytowany w komunikacie.
Z kolei Sławomir Kopyść, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, dodaje, że kilka lat temu odwiedził port w Dortmundzie. - Jeden z inżynierów mówił, że tamtejszy port śródlądowy wygenerował kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Rozwój żeglugi śródlądowej to szansa dla rozwoju ekonomicznego - opowiada.
Polska ratyfikowała konwencję AGN, więc nasze drogi śródlądowe stały się częścią europejskich szlaków wodnych i teraz, by mogły być wykorzystywane do transportu, koniecznych jest wiele inwestycji.
Cała sprawa budzi jednak szereg wątpliwości. - Nie ma co owijać w bawełnę: będzie to bardzo poważna regulacja rzek, która spowoduje wręcz katastrofę ekologiczną - mówił nam niedawno dr Przemysław Nawrocki, ekspert organizacji WWF (World Wide Fund for Nature).
Przeczytaj także: to będzie ekologiczna katastrofa [komentarz]
Konwencja AGN zobowiązuje Polskę do dostosowania naszych głównych dróg wodnych do co najmniej IV klasy żeglowności i by skorzystać z unijnych funduszy TEN-T (transeuropejskie korytarze transportowe UE) muszą mieć one głębokość tranzytową na szlaku min. 2,5 m.
Przyjęcie konwencji AGN to cześć realizacji postanowień Białej Księgi Transportu, zgodnie z którą:
- do 2030 r. 30% drogowego transportu towarów na odległość większą niż 300 km należy przenieść na inne środki transportu, np. kolej lub transport wodny, zaś do 2050 r. powinno to być ponad 50% tego typu transportu,
- do 2030 r. stworzona będzie w pełni funkcjonalna unijna multimodalna sieć bazowa TEN-T (transeuropejskiej sieci transportowej), zaś do 2050 r. nastąpi osiągnięcie wysokiej jakości i przepustowości tej sieci, jak również stworzenie odpowiednich usług informacyjnych.
Zobacz także: Port Gdański na archiwalnych zdjęciach [galeria]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.