Gdybyśmy mieli wskazać materiał budowlany, który najbardziej kojarzy się z nowoczesną architekturą XXI wieku, szkło znalazłoby się na pierwszym miejscu. Choć znamy je od tysięcy lat, dopiero teraz jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać jego potencjał. Efekty olśniewają nawet najbardziej wymagających.
Fot. Materiały prasowe
Co sprawia, że szkło stało się tak popularne we współczesnej architekturze? Przyczyn jest co najmniej kilka. Po pierwsze – niepodważalna estetyka. Po drugie, mnóstwo możliwości zastosowań, jakie przynoszą innowacyjne systemy fasad oraz elewacji szklanych. Dzięki nim niemożliwe stało się możliwe.
Urok „lekkiego” designu
Nowoczesne fasady i elewacje szklane – bez nich nie jesteśmy sobie już w stanie wyobrazić tętniącego życiem centrum miasta, nowoczesnego biurowca, hali produkcyjnej czy obiektu sportowego. Dlaczego? Bo szkło prezentuje się zjawiskowo i wpisuje w najnowsze trendy. Z jednej strony – minimalistyczne i montowane w niemal niewidoczny sposób, tworzy niemal lustrzaną powierzchnię. Z drugiej zaś daje szerokie pole do popisu projektantom, sprawiając, że powstać mogą fasady i elewacje o wymyślnych kształtach i niebanalnej kolorystyce.Nie zapominajmy o jeszcze jednej, równie ważnej cesze: zastąpienie cegieł czy betonu szkłem sprawia, że do wnętrza obiektu wpada znacznie więcej światła. A to oznacza znacznie większy komfort przebywania wewnątrz. Sam materiał zaś – mimo niezwykłej stabilności i odporności – wygląda na lekki i doskonale komponuje się z otoczeniem.
Niezawodne rozwiązanie na lata
Na szklane fasady i elewacje decydujemy się nie tylko z uwagi na ich estetykę. Projektanci wybierają je również ze względu na ekonomikę. Szklana elewacja po prostu się opłaca. Dlaczego?
- Nowoczesne fasady szklane nierzadko są tańsze niż inne systemy wykończenia obiektu.
- Montaż dobrej jakości systemu szkła profilowego trwa krótko i jest stosunkowo prosty – sprowadza się do odpowiedniego ułożenia prefabrykowanych elementów.
- Szkło wykazuje dobre własności termoizolacyjne – zapewniając optymalną temperaturę latem i oszczędność ogrzewania zimą.
- Szkło jest wytrzymałe – w elewacjach i fasadach stosuje się to specjalnie hartowane, a gdy dojdzie do jakiegokolwiek uszkodzenia – można z łatwością wymienić jeden element, a nie całą elewację.
Elewacja szklana jest łatwa do utrzymania w czystości
Wszystkie te korzyści ze stosowania szkła w nowoczesnych obiektach sprawiają, że można się spodziewać, że i w kolejnych dekadach to ten materiał będzie dominował w nowoczesnych projektach. By w pełni wykorzystać jego potencjał, projekt i montaż warto powierzyć w ręce ekspertów z doświadczeniem – np. tych z firmy Stefania, która przeszklenia tworzy już od 1988 r. Dzięki temu szklana elewacja będzie zachwycać przez długie lata.
Przeczytaj również: "IKEA sprzedaje także domowe magazyny energii"
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.