Ustawa wprowadza istotne zmiany w gospodarce wodnej, a także dostosowuje polskie przepisy do unijnej Dyrektywy 2000/60/WE z dnia 23 października 2000 r.

Jedną z kluczowych zmian jest zastąpienie dotychczasowych organów zajmujących się gospodarką wodną jedną instytucją. Będzie nią Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Ma ono być odpowiedzialne za realizowanie polityki zlewniowej gospodarowania wodami na każdym poziomie zlewni, regionu wodnego oraz dorzecza.


Opłaty za pobór wody

Wśród najbardziej kontrowersyjnych przepisów wymienia się te dotyczące określania stawek za pobór wody. Zgodnie z nową ustawą wprowadzenie opłat za usługi wodne nie może stanowić podstawy do zmiany taryf, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, określonych na rok 2018 oraz rok 2019.

Zmiany dla rolników

Warto dodać również, że ustawa Prawo wodne w nowym kształcie nakłada na gosppodarstwa rolne nowe obowiązki dotyczące przechowywania nawozów naturalnych, a także sporządzania dokumentacji w tym zakresie. Te zmiany zostały wprowadzone m.in. celu zmniejszenia zanieczyszczenia wód azotanami.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. Wyjątkiem będą m.in. przepisy dotyczące ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.


Z dniem 31 grudnia 2017 r. mają wejść w życie przepisy, w myśl których Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej podpisują protokoły zdawczo-odbiorcze dotyczące przejęcia przez tego ministra uprawnień właścicielskich do składników mienia ruchomego o szczególnym znaczeniu transportowym – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Od 1 stycznia 2020 r. natomiast będą obowiązywać przepisy określające górne jednostkowe stawki opłat za określone usługi wodne.

Komentarze dotyczące ustawy

Najbardziej niebezpieczne są opłaty za pobór wody. Zaproponowane w ustawie stawki są bardzo wysokie, najczęściej wzrosną od 5 do 10 razy, a w wielu przypadkach zostaną wprowadzone zupełnie nowe opłaty. Obciążenia dotkną każdego z nas, gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa, rolników, hodowców ryb czy właścicieli jachtów. Pomimo naszych pytań, strona rządowa nie przedstawiła nam informacji, jak te opłaty wpłyną na gospodarstwa domowe czy konkurencyjność polskiej gospodarki. Ale ustawa niesie za sobą wiele innych zagrożeń. m.in. podporządkowanie wszystkiego PGW Wody Polskie zapewne utrudni utrzymanie w dobrym stanie małych cieków wodnych, których potrzeby inwestycyjne dla dużej jednostki będą zupełnie niezauważalne – powiedział dla portalu www.inzynieria.com poseł Marek Sowa (Nowoczesna).

O nowym prawie wodnym będą dyskutować eksperci zgromadzeni na II Konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi. Poznaj szczegóły wydarzenia