Pierwsza kwestia - wielkość. Oczywiście, wiele osób wolałoby mieć duży dom, jednak koszty budowy mogą przerosnąć nasze możliwości. Warto zastanowić się, ile miejsca będziemy potrzebować, czy planujemy kilka sypialni i duży salon? A może wystarczy niewielka jadalnia połączona z kuchnią? Precyzja w określeniu potrzeb to podstawa przy wyborze projektu.

Zazwyczaj projekt domu dobiera się już pod posiadaną działkę. Jest kilka istotnych kwestii, na jakie musimy zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji:

- wymiary działki. Wczytajmy się dokładnie w projekt, by upewnić się, czy dom na pewno zmieści się na naszym terenie, pamiętając przy tym, że zabudowa nie powinna przekraczać powierzchni podanej w planie zagospodarowania przestrzennego bądź w warunkach zabudowy;

- przyszłość. Dobrym pomysłem jest wybór takiego konceptu, który pozwoli nam na wykończenie domu w dogodnym dla nas czasie. Przykładowo, na początku możemy zakończyć prace nad najbardziej potrzebnymi pomieszczeniami - kuchnią, łazienką i sypialnią. Świetnym rozwiązaniem jest dom z poddaszem użytkowym, ponieważ zagospodarowanie samego poddasza spokojnie możemy odłożyć w czasie, początkowo wykorzystując jedynie parter;

- zgoda na zmiany. Przy zakupie projektu warto zwrócić uwagę, czy firma wyraża zgodę na wprowadzanie zmian. Powinno być to dokładnie określone w dokumentacji dołączonej do konceptu.

Bardzo często, budując dom, staramy się szukać oszczędności. Właśnie z tego powodu wiele osób wybiera kupno gotowego projektu, zamiast zamawiać go u architekta. W Internecie jest mnóstwo stron, na których można dokładnie obejrzeć realizacje. Słoneczne Domy to jedna z takich witryn. Dzięki wyszukiwarce możemy znaleźć dokładnie to, czego szukamy. Każdy z projektów zawiera dokładny opis pomieszczeń, rzuty oraz wizualizacje, które z pewnością będą pomocne w procesie decyzyjnym. Co ważne, na stronie slonecznedomy.pl znajdziemy też przybliżony koszt budowy takiego budynku, oraz cenę samego konspektu. Ciekawą opcją jest także możliwość przejrzenia szczegółowych rysunków domu.

Podsumowując, budowa własnych „czterech kątów” to bardzo duże przedsięwzięcie. Warto go dobrze przemyśleć, nie spieszyć się z podjęciem decyzji i dokładnie poszukać projektu, który spełni nasze oczekiwania.