W wyniku zmian wprowadzonych przez rząd do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 obwodnica Starogardu Gdańskiego nie znalazła się na liście projektów dofinansowanych.

Jak zapewnia jednak wiceminister infrastruktury, Jerzy Szmit:

Obwodnica Starogardu Gdańskiego jest niezbędna i dlatego prowadzone są prace przygotowawcze, niezbędne do jej realizacji.

Według słów ministra, redagowanie listy inwestycji w ramach programu opierało się głównie na stopniu przygotowania dokumentacji. W przypadku obwodnicy Starogardu Gdańskiego, aktualny stan przygotowania dokumentacji niezbędnej do wydania decyzji środowiskowych o uwarunkowaniach realizacji inwestycji pozwala wnioskować, że jej uzyskanie będzie możliwe najwcześniej w połowie 2018 r.

Do ogłoszenia przetargu na projekt i budowę trasy konieczne są: decyzja środowiskowa i koncepcja programowa.

Szacujemy bardzo, bardzo ostrożnie, że w 2019 będzie to gotowe i będzie można formalnie ogłaszać przetarg - dodał wiceminister.

W 2016 r. zakończone zostały prace nad studium korytarzowym obwodnicy. Do dalszych prac przyjęto trzy podstawowe warianty tras. 

W maju br. rozpoczęła się inwentaryzacja przyrodnicza przeprowadzona w terenie, obecnie trwają końcowe analizy oraz wprowadzane uwagi do raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, których zakończenie planowane jest na przełomie września i października - wyjaśnił Szmit. I podsumował: Prace idą normalnym trybem, dzisiaj głównym pytaniem jest to, żebyśmy byli w stanie w 2020-21 roku zapewnić finansowanie tej inwestycji.

Szacowany koszt inwestycji to około 380 mln zł. Obwodnica Starogardu ma być przewidziana do realizacji w systemie "projektuj i buduj". Będzie to droga biegnąca po nowym śladzie, w przekroju dwujezdniowym, dwupasowym.

Przeczytaj także: Do 2022 r. Odra odzyska funkcję transportową. Deklaracja Odrzańska podpisana