W dobie rozwoju urządzeń oraz aplikacji mobilnych i coraz większej komunikacji online strona internetowa musi spełniać dużo więcej funkcji niż tylko funkcja informacyjna, musi więc być dobrze przemyślana i zaprojektowana. Co więc należy uwzględnić jeśli rozważamy zmianę serwisu?

1. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie w jakim celu potencjalny Klient wchodzi na stronę internetową i jakich informacji będzie na niej szukał. Ta wiedza pozwala zadbać o odpowiednią szatę graficzną, prostą i intuicyjną nawigację oraz o odpowiedni dobór treści w myśl zasady usability czyli użyteczności, rozumianej jako łatwość w posługiwaniu się i wygody w obsłudze strony internetowej. Użyteczność serwisu ma wpływ na doświadczenie użytkowników (user experience) podczas korzystania z niego. Ważne, by projektować serwis tak, aby doświadczenia użytkownika były w jak największym stopniu pozytywne.

2. Zawartość tekstowa strony powinna być przemyślana nie tylko pod kątem atrakcyjnych i ciekawych treści, ale też powinna zawierać tzw. „słowa kluczowe” po których potencjalni Klienci wyszukują naszą firmę. Pozwala to lepiej pozycjonować stronę w wynikach wyszukiwarki, jest też niezbędne jeśli w przyszłości planujemy płatne kampanie w sieci google.

3. Coraz więcej odwiedzin stron internetowych pochodzi z urządzeń mobilnych (smartphony, tablety) dlatego strona powinna być responsywna – dostosowywać wygląd do urządzenia, na którym jest oglądana. Coraz częściej firmy decydują się na przygotowanie dedykowanych mobilnych wersji serwisów, które powinny oferować uproszczoną architekturę informacji i funkcjonalności co jest niezwykle ważne podczas korzystania ze smartphone’ów, tabletów i innych urządzeń mobilnych.

4. Warto uwzględnić w budowie strony jak najwięcej elementów takich jak formularze kontaktowe, ankiety, newsletter, czat czy blog – pozwala one na prowadzenie komunikacji z odbiorcami, informowanie o interesujących wydarzeniach, promocjach a także na zbieranie cennych z perspektywy firmy informacji na temat potencjalnych klientów. To także doskonałe narzędzie do zbierania leadów – kontaktów do naszych potencjalnych klientów.

5. Strona internetowa to nie tylko narzędzie wizerunkowo-informacyjne. Nowoczesne serwisy www muszą spełniać też wiele innych zadań. To przede wszystkim źródło informacji o zainteresowaniu potencjalnych klientów ofertą firmy, które należy weryfikować przy użyciu narzędzi takich jak np. google analytics, to także miejsce przekierowania użytkowników do innych wykorzystywanych przez firmę kanałów komunikacji np. social mediów.

Dobrze przemyślana i zaprojektowana strona internetowa to promocja i kreowanie wizerunku, możliwość dotarcia do nowych klientów, możliwość elastycznego zarządzania treścią a przede wszystkim usprawnienie i ułatwienie komunikacji.

Chcesz zmienić stronę swojej Firmy? Sprawdź w czym możemy pomóc.
New Idea House – agencja marketingowa specjalizująca się w obsłudze branży inżynieryjnej.