Jakie problemy mogą pojawić się podczas przygotowywania analizy MES zabezpieczenia głębokich wykopóww technologii ścian szczelinowych? Przede wszystkim należy uwzględnić wpłych technologii instalacji ścian na zaburzenie stanu naprężeń in-situ w podłożu, a także możliwość zarysowania lub pełzania konstrukcji ścian.
dr hab. inż. Andrzej Truty, prof. PK
Wpływ technologii instalacji ścian na zaburzenie stanu naprężeń in-situ w podłożu prowadzi do zaburzenia rozkładu sztywności podłoża jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania wykopu, jednak zjawisko to zazwyczaj pomijane jest w większości prowadzonych analiz numerycznych. Zwraca na niego uwagę dr hab. inż. Andrzej Truty, prof. PK z Politechniki Krakowskiej, który podczas VII Konferencji Geoinżynieria w Budownictwie, omawiając ten temat, rozważy studialny przypadek podłoża zbudowanego z prekonsolidowanych czwartorzędowych glin pylastych z terenu Warszawy. Zaprezentowane zostaną też wnioski dotyczące w pełni konsystentnej analizy nieliniowej układu podłoże–konstrukcja, w którym zakładamy, że konstrukcja ścian może podlegać zarysowaniu oraz pełzaniu (wg wskazań EC2). Do opisu zarysowania stosowany jest zmodyfikowany model sprężysto-plastyczny z uszkodzeniami Lee-Fenvesa. To założenie prowadzi do istotnych redukcji wartości momentów zginających w ścianach, podczas gdy różnice wynikowych deformacji nie są istotne.
Prof. Truty uzupełni prezentację wyjaśnieniem teoretycznym na temat tego, dlaczego test DMT daje tak dobre oszacowanie modułów sztywności, w szczególności modułu obciążenia-odciążenia Eur i dlaczego warto go wykonywać.
Zapraszamy do wysłuchania tego ciekawego i ważnego wystąpienia podczas VII Konferencji Geoinżynieria w Budownictwie, która odbędzie się w dniach 6-7 grudnia 2017 r. w Krakowie.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.