Jak informują przedstawiciele warszawskiego MPWiK, zbiornik pozwoli nie tylko na bezpieczniejszą eksploatację sieci kanalizacyjnej, ale także ograniczenie liczby zrzutów burzowych do Wisły, odciążenie kluczowych przepompowni oraz równomierną dystrybucję ścieków w kanalizacji ogólnospławnej w każdych warunkach atmosferycznych.

W kanalizacji ogólnospławnej funkcjonują razem ścieki oraz wody opadowe. Przy dużych opadach wpływy do oczyszczalni potrafią być tak duże, że powstaje pytanie, czy to jeszcze woda, czy już rozcieńczone ścieki. Są to takie ilości, których oczyszczalnia nie jest w stanie przerobić. Stąd plan budowy zbiornika, który w przypadku obfitych deszczów zbierze te wszystkie ścieki i stopniowo uwolni je do oczyszczalni, tak by napływ był równomierny – wyjaśnia Krzysztof Poppe z MPWiK.

Budowa zbiornika oraz systemu zarządzania siecią kanalizacji ogólnospławnej jest zaplanowana jako czwarte działanie V fazy projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie” (figuruje w nim pod nazwą Centralny system sterowania siecią kanalizacyjną). Przedsięwzięcie jest kontynuacją procesu modernizacji i porządkowania stanu gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji: Warszawa, Pruszków i Serock. Jego realizacja umożliwi podłączenie do sieci kanalizacyjnej 13 214 mieszkańców, z siecią wodociągową zaś połączonych zostanie 4 270 osób. Działania mają też zredukować emisję dwutlenku węgla (o ok. 1 187 mg/rok) do atmosfery dzięki produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Całkowity koszt projektu to 849 995 000 zł. Inwestycja jest dofinansowana ze środków Funduszu Spójności kwotą w wysokości 541 871 812,50 zł.

Przeczytaj także: Warszawa: najtrudniej jest dojechać na budowę w centrum i z niego wyjechać