W połowie sierpnia Warszawskie Wodociągi opublikowały ogłoszenie dot. dialogu technicznego ws. przewodów kanalizacyjnych do zastosowania przy budowie kolektorów retencyjno-tranzytowych. Wynika z niego, że władze spółki planują wielką bezwykopową budowę w technologii mikrotunelowania.
Maszyna mikrotunelowa w komorze odbiorczej/drążenie kolektora Burakowskiego-Bis w Warszawie . Fot. D. Grabowski/MPWiK w m.st Warszawie S.A.
Jak podano w ogłoszeniu, przedmiotem dialogu technicznego są:
Przewody kanalizacyjne do zastosowania przy budowie kolektorów retencyjno-tranzytowych:
- Kolektor Mokotowski Bis – DN2800 na długości około 3,5 km w ul. Gagarina i ul. Czerniakowskiej (technologia budowy: wykop otwarty);
- Kolektor Wiślany – DN800 (przewody tłoczne) – DN1200 (kolektor grawitacyjny) – DN3200 (kol. Tranzytowo-retencyjny) na długości około 9,5 km równolegle do ul. Wybrzeże Gdańskie, Gdyńskie i Kościuszkowskie (technologia budowy: bezwykopowa – mikrotunelowanie).
Dobór i dostawa wielkośrednicowych rur
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. dzięki przeprowadzeniu dialogu z potencjalnymi wykonawcami chce uzyskać informacje, które umożliwią opracowanie optymalnych wymogów kontraktowych dla przewodów technologicznych gwarantujących otrzymanie w ramach realizacji późniejszego zamówienia na roboty budowlane, urządzeń i materiałów dostosowanych do środowiska pracy, funkcji, zakładanej trwałości oraz innych potrzeb zamawiającego.
Przedmiotem dialogu są zagadnienia związane z przewodami kanalizacyjnymi stosowanymi podczas budowy kolektorów retencyjnych o zakresie średnic od DN800 do DN3200. Omawiane będą m.in.: materiały, z jakich można produkować takie przewody zarówno w ramach zabudowy w wykopie otwartym, jak i z wykorzystaniem technologii bezwykopowej; możliwości produkcyjne wielkośrednicowych przewodów kanalizacyjnych oraz terminy realizacji dostaw.
Z kim będzie rozmawiać zamawiający?
W dialogu technicznym weźmie udział maksymalnie 10 potencjalnych wykonawców. Na początek ich zadaniem będzie przedstawienie zamawiającemu pisemnie koncepcji proponowanych rozwiązań. Wybrane podmioty zostaną zaproszone do pierwszej tury rozmów. Dla każdego z nich zostanie wyznaczona odrębna data spotkania. Dialog będzie prowadzony do czasu spełnienia wszystkich celów dialogu technicznego – informuje zamawiający.
To był największy mikrotunel w Europie
W połowie czerwca 2015 r. w Warszawie na całej długości (3250 m) został uruchomiony kolektor Burakowski-Bis zbudowany metodą mikrotunelowania. Prace wiertnicze, wykonane w ramach realizacji największego wówczas w Europie projektu mikrotunelowego, trwały od połowy marca 2014 r. do początku lutego 2015 r.
Prace wiertnicze prowadzono w systemie 24-godzinnym przez siedem dni w tygodniu. Najlepszy dobowy wynik, jaki uzyskano w trakcie wiercenia całego kolektora to 44,5 m. Bezpośrednio przy samym drążeniu pracowało łącznie około 60 osób. Kanał, znajdujący się w odległości około 12 m od osi kolektora Burakowskiego, posadowiono na głębokości od 9 do blisko 13 m p.p.t.
Zbudowany bezwykopowo kolektor ściekowy służy do odprowadzania ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni Czajka. Zadanie to zostało zrealizowane w ramach projektu pn. „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza IV”. Więcej o projekcie TUTAJ
Przeczytaj także: Bezwykopowa budowa ciepłociągu pod rynkiem w Krakowie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.