Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) 6 listopada 2017 r. podpisał z umowę na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach dla zadania „Budowa Obwodnicy Pułtuska w ciągu drogi krajowej nr 61”.
Powstanie obwodnica Pułtuska. Fot. Miko101/Wikimedia Commons
Dokumentację wykona Transprojekt Gdański Sp. z o.o.; a realizację tego zadania - o wartości 3,3 mln zł - ma 28 miesięcy od dnia podpisania umowy (termin oddania dokumentacji to marzec 2020 r.).
Zadaniem Transprojektu jest opracowanie dokumentacji zawierającej wariantowy przebieg przyszłej obwodnicy, czyli tzw. STEŚ z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz przygotowanie materiałów do uzyskania decyzji środowiskowej.
O obwodnicy
Budowa nowej trasy konieczna jest ze względu na potrzebę wyprowadzenia tranzytu z miasta - średni dobowy ruch na przejściu przez Pułtusk wynosi około 18 tys. pojazdów na dobę. Dlatego w ciągu DK61 zaprojektowano drogę o długości około 15 km, która ominie Pułtusk od zachodu.
Na rozwidleniu DK61 i DK57 zostanie również zbudowany węzeł drogowy. Dodatkowo, przebieg DK57 zostanie skorygowany na odcinku około 4 km w ramach budowy obwodnicy Kleszewa i Przemiarowa.
Inwestycja zostanie zrealizowana w systemie "projektuj i buduj" w latach 2022-2025.
W jaki sposób wybrano wykonawcę?
Postępowanie przetargowe ogłoszono w trybie przetargu nieograniczonego. Oferty złożyło aż 9 firm i konsorcjów, z czego tylko 7 przeszło weryfikację pozytywnie. Kryteria, zgodnie z którymi badano oferty, to:
- cena;
- zespół projektowy;
- zespół środowiskowy;
- liczba spotkań ze społeczeństwem;
- liczba wizji lokalnych.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.