W dobie globalnego ocieplenia z każdym rokiem rośnie zagrożenie związane z katastrofami naturalnymi. Topnienie lodowców, ulewne deszcze, powodzie – to tylko część niebezpieczeństw. Ryzyko dla życia i bezpieczeństwa ludzi stanowią również osuwiska: nagłe osunięcie się mas skalnych, ziemi i powierzchniowej zwietrzeliny.
Jak zabezpieczyć drogi przed osuwiskami? Padł rekord. Fot. Geobrugg
Osuwiska mogą być spowodowane zarówno działalnością człowieka, jak i siłami przyrody. W obu tych wypadkach bywają najczęściej katastrofalne w skutkach, gdyż wielotonowe ciężary przemieszczają się z ogromną prędkością.
W jaki sposób zapewnić ochronę przed skutkami takiej katastrofy? Najczęściej wzdłuż szlaków komunikacyjnych montowane są ściany betonowe lub budowane są nasypy ziemne. Prowadzone są również działania prewencyjne, np. w Polsce powstaje System Osłony Przeciwosuwiskowej, który będzie miał za zadanie rozpoznawać i dokumentować wszystkie osuwiska i tereny potencjalnie zagrożone ruchami masowymi w naszym kraju. W efekcie zbudowany zostanie system prognozowania, oceny i redukcji ryzyka osuwiskowego, którego celem będzie ograniczenie szkód i zniszczeń wywołanych rozwojem osuwisk.
Niezależnie od powstawania tego typu systemów, konieczne będzie instalowanie, tak jak do tej pory, barier fizycznych. Alternatywą dla ścian i nasypów mogą być elastyczne bariery przeciwodłamkowe.
Zaletą takich barier jest ich lekkość i łatwość instalacji. Jednocześnie ich skuteczność również jest bardzo wysoka – w październiku 2017 r. szwajcarska firma Geobrugg AG ustanowiła nawet światowy rekord w zatrzymaniu największego pod względem tonażu i siły uderzenia bloku skalnego.
Na poligonie testowym firmy w Walenstadt (Szwajcaria) przeprowadzono testy w skali 1:1.
Wykorzystano blok betonowy o wadze 25 ton – spadał on pionowo z wysokości 42 m z prędkością 103 km/godz.; siła uderzenia wyniosła 10 tys. kJ.
Testowana bariera z powodzeniem spełniła swoje zadanie, co stanowi dobry prognostyk w kwestii uzyskania wymaganych dokumentów i certyfikatów zgodnych z międzynarodowym standardem ETAG 027. Produkt ma pojawić się w sprzedaży pod nazwą RXE-10000.
Zapraszamy do obejrzenia galerii
Prezentujemy również film dokumentujący przeprowadzenie testu
Przeczytaj także: Według NIK Wrocław nie poradzi sobie z kolejną powodzią
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.