Dziewięć programów inwestycji dla zadań drogowych zatwierdził właśnie minister infrastruktury i budownictwa. Ich łączny koszt to około 325 mln zł. Budowa i rozbudowa dróg lub obiektów inżynierskich wraz z infrastrukturą mają być realizowane na terenie siedmiu województw od przyszłego roku do 2024 r.
325 mln zł za inwestycje drogowe w 7 województwach. Fot. GDDKiA / Facebook
Wielkopolska
W woj. wielkopolskim rozbudowana zostanie DK 36 na odcinku Krotoszyn–Ostrów Wielkopolski. Fragment ma mieć docelowo 25 km długości. Czas realizacji tego zadania obejmie okres 2018–2020 r. Rozbudowie poddana zostanie także przeprawa mostowa przez rzekę Obra (w ciągu DK 12), na wysokości miejscowości Jaraczewo. Most jest w złym stanie technicznym, dlatego konieczna jest jego kompleksowa przebudowa, w tym remont przyczółków i wykonanie m.in. nowej izolacji oraz kanału technologicznego. Prace w obrębie obiektu mają być przeprowadzone w 2019 r.
Dolny Śląsk
Między 2021 i 2022 r. rozbudowana będzie droga krajowa nr 8 na odcinku Szczytna–Kłodzko na Dolnym Śląsku. Blisko 13-kilometrowy fragment ma być dostosowany do przenoszenia obciążeń do 115 kN/oś. Przebudowane będą skrzyżowania, powstaną też nowe przejścia dla pieszych, zatoki autobusowe i zjazdy.
Śląsk
Na Śląsku z kolei powstaną dwa mosty przez rzekę Pagor. Inwestycja w ciągu drogi krajowej nr 86 (w miejscowości Goląszka) obejmuje rozbiórkę istniejących przepraw mostowych i budowę nowych o klasie „A”. Okres realizacji robót: 2020–2021 r.
Małopolska
Przebudowa istniejących zjazdów, budowa chodnika o długości 100 m oraz kanalizacji deszczowej to zadania zaplanowane na 2018 r. w woj. małopolskim w miejscowości Nawojowa Góra (DK 79). Bezpieczeństwo ruchu drogowego ulegnie poprawie w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (PLMN).
Łódzkie
Zlokalizowana na terenie powiatów radomszczańskiego i piotrkowskiego inwestycja ma na celu ochronę uczestników ruchu w ciągu DK 91 przed konsekwencjami spodziewanego wzrostu ruchu podczas przebudowy DK 1 do parametrów A1. Droga ta przebiega bowiem równolegle do krajowej „jedynki”. Łącznie w ramach przedsięwzięcia w 2018 r. powstanie m.in. 43 zatok autobusowych, 11 sygnalizacji świetlnych, blisko 6 km chodników i 1,5 km kanalizacji pod nimi. W programie inwestycji dla regionu ujęto także proces przygotowawczy to realizacji odcinka S74 między Sulejowem a granicą woj. łódzkiego. Ma on potrwać do 2022 r. Zakres rzeczowy zadania obejmuje budowę odcinka ekspresówki o długości prawie 24 km.
Mazowsze
Dobieszyn i Sielce – to miejscowości w ciągu DK 48, w okolicy których nastąpi poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Roboty, polegające na wydłużeniu istniejącego ciągu pieszego oraz budowie chodnika dla pieszych i zatoki autobusowej, mają się rozpocząć i zakończyć w przyszłym roku.
Lubelskie
W woj. lubelskim rozbudowana zostanie droga krajowa nr 74. 14-kilometrowy odcinek Hrubieszów–Zosin zyska szerszą jezdnię, mocniejszą konstrukcję nawierzchni drogi oraz nowe ciągi pieszo-rowerowe. Przebudowane zostaną również chodniki, zatoki autobusowe i przepusty. Roboty maja być realizowane w latach 2022-2024.
Przeczytaj także: Projekt S19 w woj. lubelskim
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.