Zwycięzca przetargu będzie musiał złożyć studium na ręce zamawiającego (kluczowym odbiorcą studium będzie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej) do końca 2019 r., co oznacza, że ewentualne prace nad utworzeniem kolejnego szlaku wodnego będą mogły rozpocząć się nie wcześniej niż za dwa lata. Do tego należy dodać kolejne miesiące potrzebne na rozpisanie odpowiednich przetargów oraz zdobycie środków finansowych.

Plany Zarządu Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG)

Przedmiotem zamówienia jest opracowanie studium wykonalności dla kompleksowego zagospodarowania międzynarodowych dróg wodnych: E-40 dla rzeki Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy, E-40 od Warszawy do granicy Polska-Białoruś (Brześć) oraz E-70 na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego (Elbląg) – poinformował wiceprezes ZMPG ds. Infrastruktury, Marcin Osowski.

Zarządowi zależy na szczegółowej analizie zasadności kompleksowego zagospodarowania wymienionych dróg wodnych oraz identyfikacji możliwych ograniczeń (technicznych, środowiskowych, finansowych, prawnych), które przeszkodziłyby w realizacji budowy systemu szlaków wodnych lub uniemożliwiłyby ją.

Wynikiem przeprowadzonej analizy powinna być odpowiedź na pytanie, czy korzyści społeczeństwa, wynikające z kompleksowego zagospodarowania dróg wodnych, uzasadniają koszty, jakie społeczeństwo musiałoby na to ponieść – zdefiniował ZMPG.

Ogłoszony przetarg jest pierwszym krokiem na drodze do zagospodarowania międzynarodowych dróg wodnych na terenie kraju; ZMPG podkreśla, że w projekcie użeglowienia Wisły duży nacisk położono na poprawę bezpieczeństwa hydrologicznego.

Termin składania ofert w przetargu mija 2 lutego 2018 r.

W listopadzie przeprowadzono dialog techniczny z potencjalnymi wykonawcami: zagranicznymi firmami CH2M, Arcadis i DHV.

W rządowych planach zapisano, że do 2030 r. Odra (na całej długości) i Wisła (od Warszawy do Gdańska) mają stać się międzynarodowymi szlakami żeglugowymi o co najmniej IV klasie żeglowności. Zapis ten związany jest z ratyfikacją europejskiego porozumienia ws. głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN), zgodnie z którym polskie drogi wodne mają stać się częścią transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.

Przeczytaj także: Ambitne plany PKP PLK na 2018 r.