Budowa zbiornika w Raciborzu ruszyła w 2013 r., jednak umowę z poprzednim wykonawcą, firmą Dragados z Hiszpanii, rozwiązano w październiku 2016 r. Wśród wielu czynników, które wpłynęły na taką decyzję, była m.in. nieterminowość oraz zastosowanie nieodpowiednich materiałów. Firma nie realizowała tego, na co umówiliśmy się w czerwcu 2013 r. – mówił we wrześniu minionego roku Tomasz Cywiński, p.o. dyrektora RZGW w Gliwicach.

Jak dodał Cywiński, zerwanie umowy było trudne, czasochłonne i kosztowne. Nie stało się to z dnia na dzień, bo problemy rozpoczęły się o wiele wcześniej. Jego zdaniem, inwestor już od dłuższego czasu wiedział, że dokończenie prac w taki sposób, jak się to odbywało, nie jest możliwe. Rozwiązanie umowy w październiku było zwieńczeniem naszej pracy i tego, że najpierw, różnymi sposobami próbowaliśmy wyegzekwować kontrakt od wykonawcy, a potem przygotowaliśmy dokumenty, żeby móc skutecznie ten kontrakt wypowiedzieć – wyjaśnił Cywiński.


Nowym wykonawcą jest konsorcjum Budimexu i hiszpańskiej spółki Ferrovial Agroman. Ten kontrakt, warty 903 mln zł, parafowano w listopadzie 2017 r.

Zakres prac nowego wykonawcy to budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego o pojemności około 185 mln m³, długości 22,4 km i 11 m wysokości. Ma on składać się z zapory czołowej wraz z budowlą przelewowo-spustową, która doprowadzi wody do tzw. Odry Miejskiej, zapory prawobrzeżnej (8,8 km) i lewobrzeżnej (9,6 km).


Zbiornik Racibórz Dolny na rzece Odrze w woj. śląskim wybudowany zostanie jako polder, suchy zbiornik wypełniany wodą tylko w okresie przechodzenia wód powodziowych. Ma on chronić około 2,5 mln mieszkańców dorzecza Odry, od Raciborza do Wrocławia – podał w listopadzie Budimex.

Prace są na półmetku. Obiekt ma być gotowy za dwa lata. Zbiornik zajmie powierzchnię około 26,3 km². Budowa wymagała przeniesienia wsi Nieboczowy, co zakończyło się w grudniu. Jak podała TVP Wrocław, nowa, zbudowana od podstaw miejscowość jest już prawie gotowa. Uroczyste otwarcie odbędzie się 9 września.

Całkowity koszt budowy zbiornika wyniesie 2,5 mld zł.

Jeśli chodzi o inwestycje hydrotechniczne, Budimex, jako generalny wykonawca, przebudował m.in. porty w Świnoujściu i w Szczecinie, Kanał Płonie przy Martwej Wiśle w Gdańsku czy zbiornik wodny Rydzyna.

Przeczytaj także: Czy zbiornik Świnna Poręba jest już gotowy?