• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Nowe przystanki Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej [wideo]

Opublikowano: 13-02-2018 Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

W Łodzi powstaną trzy przystanki kolejowe: Warszawska, Radogoszcz Wschód i Retkinia. Zostaną wybudowane na trasie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, co jest szczególnie ważne dla pasażerów jadących z Pabianic, Łowicza czy Zgierza. Ponadto rozbudowane i odnowione będą przystanki: Stoki, Marysin i Arturówek.


Nowe przystanki Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Źródło: Facebook/KolejLodzkie Nowe przystanki Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Źródło: Facebook/KolejLodzkie

Nowe przystanki, poza peronami i wiatami, zostaną wyposażone w monitoring wizyjny, system informacji pasażerskiej, parkingi rowerowe i samochodowe. Zapewnione będą też dwustronne dojścia do przystanków – mówi, cytowany w komunikacie, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Na planowanych do modernizacji stacjach także zainstalowany zostanie monitoring oraz system informacji pasażerskiej. Ponadto częścią remontu stacji Stoki będzie budowa przejścia podziemnego, a stacji Marysin – tzw. mijanki kolejowej, która pozwoli zwiększyć częstotliwość kursowania pociągów na linii Widzew–Zgierz.

Inwestycję będą wspólnie realizować PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) oraz władze Łodzi. Przeprowadzenie wszystkich prac ma kosztować 27 mln zł, w czym zawiera się wynosząca 23 mln zł unijna pomoc, przyznana przez zarząd województwa łódzkiego.

Prace budowlane powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Tunel średnicowy – kolejne dwa przystanki

Dodajmy, że do końca 2021 r. w Łodzi ma powstać tunel kolejowy o łącznej długości 7,5 km. Znajdą się w nim dwa przystanki - u zbiegu ul. Zielonej, Zachodniej i Kościuszki (przystanek Centrum) oraz u zbiegu ul. Ogrodowej, Karskiego i Drewnowskiej (p. Ogrodowa).

Tunel średnicowy będzie biegł od dworca Łódź Fabryczna przez skrzyżowanie ul. Zachodniej i Zielonej w kierunku Manufaktury, a dalej w stronę al. Włókniarzy, gdzie czterema nitkami pociągi zostaną wyprowadzone na powierzchnię w kierunku Łodzi Kaliskiej i Żabieńca.

Źródło: UM Łódź Źródło: UM Łódź

Na cały tunel złożą się: 3-kilometrowy tunel dwutorowy oraz cztery tunele o jednym torze, których łączna długość wyniesie 4,5 km. Do budowy wykorzystane zostaną trzy metody. W przypadku 3-kilometrowego odcinka użyta zostanie maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine), 4,2 km powstanie metodą odkrywkową, a najkrótszy odcinek – około 0,3 km – metodą górniczą.


Spółka Łódzka Kolej Aglomeracyjna powstała 10 maja 2010 r. Jej powołanie miało na celu zapewnienie efektywnej organizacji i funkcjonowania pasażerskiego ruchu kolejowego w regionie łódzkim. Wykonywanie przewozów odbywa się na podstawie i w ramach umowy zawartej z samorządem województwa łódzkiego.

Przeczytaj także: W Polsce powstanie 20 tuneli kolejowych

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!