• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Sześć firm chce wybudować węzeł Niepołomice w ciągu A4

Opublikowano: 01-03-2018 Źródło: GDDKiA

1 marca br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) otwarła oferty złożone w przetargu na budowę węzła Niepołomice na odcinku autostrady A4 Kraków–Tarnów, pomiędzy węzłami Kraków, Wieliczka i Targowisko. Chęć realizacji inwestycji zgłosiło sześć firm.


Sześć firm chce wybudować węzeł Niepołomice w ciągu A4. Fot. Stalexport Sześć firm chce wybudować węzeł Niepołomice w ciągu A4. Fot. Stalexport

Najniższą cenę za budowę węzła Niepołomice, 41,04 mln zł, zaproponowała Trakcja PRKiI S.A. z Warszawy, najwyższą – Strabag Infrastruktura Południe sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu, 53,57 mln zł.

Pozostałe oferty złożyli: Eurovia Polska S.A. (46,89 mln zł), Ids-Bud S.A. (49 mln zł), konsorcjum firm Berber Bau Polska sp. z o.o. i Berger Bau SE (49,47 mln zł) oraz Mota-Engil S.A. (50,7 mln zł).

Wszyscy wykonawcy określili termin realizacji na 15 miesięcy. Zamawiający rozpoczął sprawdzanie ofert, stosując siedem kryteriów: cenę (60%), termin realizacji kontraktu (12%), właściwości przeciwpoślizgowe nawierzchni (9%), równość podłużną nawierzchni (8%), doświadczenie kierownika budowy i kierownika robót drogowych (po 3%), przedstawiony harmonogram prac (5%). 

Węzeł Niepołomice powstanie w miejscu, w którym autostrada A4 Kraków–Tarnów przecina drogę wojewódzką nr 964. Ma umożliwić wjazd i zjazd z autostrady A4 na drogę wojewódzką, która stanowi ważne połączenie gmin położonych po południowej stronie autostrady i Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Do tej pory droga wojewódzka przebiegała pod wiaduktem autostradowym, dlatego kierowcy nie mieli możliwości wjazdów i zjazdów na A4. Dostęp do autostrady przez nowy węzeł stworzy dogodny dojazd do strefy ekonomicznej i umożliwi sprawniejszą obsługę generowanego przez nią ruchu – podkreśla GDDKiA, wyjaśniając, że codziennie do strefy dojeżdża 870 pojazdów ciężarowych i około 4,3 tys. samochodów osobowych. Obszar strefy to aktualnie około 500 ha gruntów, a zatrudnienie w niej wynosi już teraz 4,5 tys. osób – liczba ta ma jednak wzrosnąć do 8 tys. 

Inwestycja realizowana będzie w oparciu o trójstronne porozumienie pomiędzy GDDKiA, która jako inwestor pokryje połowę kosztów inwestycji, a samorządami gminy Niepołomice, które zobowiązały się do pokrycia pozostałej części kosztów.

Przeczytaj także: Ivia S.A. opracuje koncepcję dla dwóch odcinków S19

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia