Prace modernizacyjne na odcinku rozpoczną się najpewniej w pierwszej połowie 2019 r. W ramach inwestycji powstać mają dwa wiadukty kolejowe, trzy dwupoziomowe skrzyżowania tras drogowych i kolejowych oraz cztery przejścia pod torami; wyremontowane zostaną też stacje kolejowe i przystanki. Wybudowany zostanie także nowy przystanek Białystok-Słoneczny Stok.

W ramach tego zadania zmodernizowana zostanie także stacja Białystok. Na stacji przebudowane zostaną perony, które będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Będą nowe wiaty, funkcjonalne oświetlenie, tablice informacyjne, megafony i ławki. Wybudowane zostanie nowe przejście podziemne, wyposażone w schody i pochylnie, które umożliwi wygodne i bezpieczne dojście do peronów – mówi, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP), Karol Jakubowski z zespołu prasowego spółki kolejowej.

Po zakończeniu prac (koniec 2020 r.) pociągi pasażerskie będą mogły jeździć trasą z maksymalną prędkością 160 km/godz., natomiast towarowe – 120 km/godz. Koszt inwestycji to około 1,6 mld zł.

Rail Baltica to planowana linia kolejowa, która połączy Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki i będzie częścią transeuropejskiego korytarza transportowego. Polski fragment trasy ma liczyć 341 km. Składać się będą na nią linia dwutorowa (172 km) oraz linia jednotorowa o długości 169 km. Kolej zostanie zmodernizowana na trasie Warszawa–Sadowne–Czyżew–Białystok–Ełk–Trakiszki. Obecnie trwają prace na odcinku Sadowne–Czyżew (35 km), natomiast prawie gotowy jest już fragment od Sadownego do Warszawy (66 km).

Przeczytaj także: Rail Baltica z lotu ptaka [galeria]