Konstrukcja o długości 53 m, budowana kosztem 14,2 mln USD, miała być udostępniona do użytku w przyszłym roku. Budowano ją nad ruchliwą ulicą po to, by połączyć uczelnię z dzielnicą, w której mieszka najwięcej studentów.

Zaledwie kilka dni temu, 10 marca, na terenie kampusu odbyła się uroczystość odsłonięcia nowego przęsła. Jak powiedział rektor uczelni, Marc Rosenberg, budowa tego mostu miała symbolizować współpracę, nadzieję i determinację.


Jak przypominają media, most był budowany według projektu, zgodnie z którym konstrukcja miała wytrzymać siłę huraganu i przetrwać co najmniej 100 lat. Do montażu przęsła wykorzystano technologię ABC (ang. Accelerated Bridge Construction), metodę przyspieszonej budowy mostu. Celem jej zastosowania jest skrócenie czasu prowadzenia robót budowlanych oraz zwiększenie efektywności finansowej realizacji inwestycji. Stanowy Wydział Transportu używa tej technologii zarówno podczas renowacji, jak i budowy obiektów mostowych; prace zajmują od 48 do 72 godzin.

Budowa obiektu (do stanu, w jakim znajdował się w momencie katastrofy) trwała około 6–7 miesięcy - przekazał rektor Florida International University.

Poniżej materiał filmowy przygotowany przez CBS, w którym pokazano m.in. montaż przęsła. 

The Miami Herald przypomina, że most, łączący uniwersytet ze studencką dzielnicą mieszkaniową, budowano na wyraźne życzenie studentów i personelu uczelni, którzy domagali się bezpiecznego przejścia na drugą stronę drogi, na której często dochodziło do groźnych wypadków z udziałem pieszych.


Przeczytaj także: Te mosty łączą kraje i kontynenty