• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Czy zastosowanie CNC ma przełożenie na szybkość procesu produkcyjnego?

Opublikowano: 22-03-2018 Źródło: Źródło zewnętrzne

Wszyscy konstruktorzy wiedzą, co znaczy ten skrót. Chodzi o Computerized Numerical Control, a więc skomputeryzowane sterowanie numeryczne. System ten często znajduje zastosowanie na przykład w obrabiarkach numerycznych CNC. Jednak trzeba też mieć na uwadze to, że zanim obrabiarki zaczęły działać, przemysł znał już wcześniej – frezarki i karuzelowe tokarki.


Fot. akcesoria.cnc.info.pl Fot. akcesoria.cnc.info.pl

Zastosowanie systemu usprawniło maszyny i sprawiło, że stały się urządzeniami jeszcze bardziej precyzyjnymi. Zwiększył się też zakres ich funkcji, w stosunku do modeli sprzed sterowania komputerowego.

Najważniejsze fakty na temat CNC 

To układ wyposażony w specjalny mikrokomputer. Można go dowolnie zaprogramować, co ma przełożenie na ewidentne zwiększenie wydajności i przerobowe możliwości podłączonych do systemu urządzeń. W CNC sterownik i programuje się tak, żeby nadzorować cykl pracy maszyny za pośrednictwem komunikacji z operatorem. Operator wykorzystuje w komunikacji interfejs użytkownika, wymieniając informacje z maszyną. Części do sterowania CNC dostępne są TUTAJ.

Fot. akcesoria.cnc.info.pl Fot. akcesoria.cnc.info.pl

Układy sterowania w CNC – wyróżniamy 3 stosowane w przemyśle i produkcji:

- sterowanie punktowe – pozycjonuje się narzędzie w konkretnym położeniu względem przedmiotu, który obrabiamy;
- sterowanie drugiego typu – odcinkowe, gdzie ruchy robocze są realizowane zgodnie z posuwem. Ważne jest to, że sterowanie tej kategorii można realizować tylko po równoległych torach, do ustalonej wcześniej osi współrzędnych;
- sterowanie trzecie, czyli kształtowe. Tutaj obrabianie daje najszersze spektrum możliwości, ruch jest bowiem bezpośrednio związany z tym, jaki kształt ma przedmiot. To może być ruch prosty, skośny, krzywy czy łukowy. W tym sterowaniu mamy gwarantowany pełen zakres, jeśli chodzi o figury.

Wiadomości powyżej jasno pokazują i udowadniają, że sterowanie komputerowe narzędziami do obróbki będzie idealnie sprawdzało się w przyspieszaniu procesu produkcji i samej pracy. Maszyna nie jest bezpośrednio obsługiwana przez człowieka, co redukuje liczbę potrzebnych pracowników.

Fot. akcesoria.cnc.info.pl Fot. akcesoria.cnc.info.pl

Sama maszyna może swoją pracę wykonywać zmianowo, praktycznie bez przerwy. Ale uwaga – o wykluczeniu obecności człowieka z obsługi obrabiarek nie ma mowy. Bo to właśnie użytkownik decyduje o ustawieniu maszyny do wykonywania określonych kształtów oraz ruchów. Dodatkowo, potrzeba też techników, konserwatorów, informatyków. Nie ma mowy, by postęp technologiczny całkowicie wykluczył rolę ludzi. Budowa maszyn, ich rozwój i testowanie – to wszystko musi robić człowiek. Tak samo, jak zresztą programować.

Artykuł opracował sklep Akcesoria CNC, oferujący elementy do automatyzacji procesów produkcyjnych.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia