Mostostal Warszawa zastrzegł w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej konstrukcję mostu z kompozytów w Błażowej (woj. podkarpackie), powstałego w ramach projektu Com-bridge. Wniosek patentowy przedsiębiorstwo złożyło wspólnie z Politechnikami Rzeszowską i Warszawską oraz firmą Promost Consulting we wrześniu 2014 r.
Mostostal Warszawa opatentował konstrukcję mostu. Fot. Mostostal Warszawa
Jak napisano w komunikacie, prototypowa konstrukcja składa się z dźwigaru kompozytowego w postaci belek z kompozytu FRP (włókien węglowych i szklanych z żywicą syntetyczną, ang. fibre-reinforced polimer) połączonych z płytą pomostową z betonu lekkiego zbrojonego prętami FRP.
Z uwagi m.in. na lekkość, trwałość, wytrzymałość czy odporność na korozję z kompozytu FRP od dawna korzysta się w przemyśle kosmicznym, lotniczym czy motoryzacyjnym.
Mostostal Warszawa pokazał na przykładzie projektu Com-bridge, jak z inżynierską pasją rozwijać polską myśl inżynieryjną. Dzięki temu przedsięwzięciu wprowadziliśmy na rynek produkt wysokiej jakości, charakteryzujący dużo większą trwałością niż tradycyjnie wykorzystywane materiały budowlane, takie jak stal i beton – mówi prezes Andrzej Goławski.
Most kompozytowy w Błażowej. Dlaczego jest rekordowy?
Mostostal Warszawa należy do największych firm budowlanych w Polsce. Jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Główny akcjonariusz spółki to Acciona Construcción SA, hiszpańska spółka koncernu Acciona, działającego w ponad 30 krajach na świecie w sektorze infrastruktury, energetyki odnawialnej, czystych technologii oraz gospodarki wodnej.
Przeczytaj także: Pierwszy w Polsce most z kompozytów
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.