• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ile jest mostów kolejowych w Polsce?

Opublikowano: 08-04-2018 Źródło: www.inzynieria.com

3531 – tyle mostów kolejowych utrzymują PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK). Z tej grupy 3321 przepraw to obiekty eksploatowane. Łączna długość mostów na kolejowych liniach eksploatowanych wynosi 133 km.


Ile jest mostów kolejowych w Polsce? Fot. noppasit TH/Shutterstock Ile jest mostów kolejowych w Polsce? Fot. noppasit TH/Shutterstock

Najdłuższy most kolejowy w Polsce? Ma 1098,4 m długości, znajduje się w Grudziądzu, nad Wisłą, w ciągu linii kolejowej nr 208 Chojnice–Działdowo. Most im. Bronisława Malinowskiego to obiekt kratownicowy, składający się z 11 przęseł o rozpiętościach 100 m. Powstał w latach 1876–1879. Został dwukrotnie zniszczony w trakcie II wojny światowej, a odbudowany w latach 1947–1951.

Fot. Wikimedia/Ulrich Jahr, Poland Fot. Wikimedia/Ulrich Jahr, Poland

W Polsce najstarsze elementy konstrukcyjne mostów kolejowych pochodzą z 1840 r. Nie są to całe przeprawy, a fragmenty np. podpory, na których spoczywają nowe, aktualnie przebudowane przęsła – mówi Magdalena Janus z biura prasowego PKP PLK.

Dwie przeprawy kolejowe, w których zabudowane są elementy konstrukcyjne z 1840 r., funkcjonują na linii nr 290 Mikułowa–granica państwa (Krzewina Zgorzelecka). Z kolei trzy takie obiekty są częścią trasy nr 324 Ręczyn–granica państwa (Hagenverda), a jeden – linii nr 786 granica państwa (Trzciniec Zgorzelecki)–Bogatynia.

Obecnie odbywają się budowy lub modernizacje kilku mostów kolejowych.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą modernizację linii kolejowych w całym kraju. Inwestycje zakładają także przebudowę obiektów inżynieryjnych, w tym mostów. Główne efekty modernizacji i remontów mostów kolejowych to wyższa prędkość pociągów, większa przepustowość linii oraz możliwość przewozu cięższych towarów – dodaje Magdalena Janus.

Trwa budowa 300-metrowego mostu przez Bug, na linii Warszawa–Białystok, która jest częścią międzynarodowej trasy Rail Baltica.

Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

Nowa przeprawa będzie miała konstrukcję łukową, złożoną z dwóch stalowych mostów (po jednym na każdy tor), osadzonych na wspólnych przyczółkach i żelbetowych podporach.

Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

Obecnie powstaje pierwszy most. Po zakończeniu prac przejmie on ruch pociągów odbywający się po starym moście kratownicowym. Kolejnym etapem będzie rozbiórka starego mostu i budowa drugiej przeprawy. Każdy z nowych mostów będzie miał pięć efektownych 60-metrowych przęseł, wysokich na 12 m. Przy budowie mostu uwzględniono wymogi ochrony środowiska. Zapewnione będzie pod torami przejście dla zwierząt – wyjaśnia Magdalena Janus.

Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

Po nowym obiekcie pociągi pasażerskie będą mogły poruszać się z prędkością 160 km/godz. (teraz to 120 km/godz.). Kursować będą mogły także cięższe składy towarowe o nacisku 221 ton/oś.

Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

W ramach projektu pn. „Prace na linii kolejowej E 30 na odcinku Kraków Główny Towarowy–Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” powstaną dwa nowe mosty na Wiśle (o długości 200 m), a przeprawa nad rzeką Serafą i ul. Złocieniową zostanie całkowicie przebudowana.

W Obornika Wielkopolskich, na trasie z Piły do Poznania, remontowany jest most nad Wartą. Zakres prac obejmuje m.in. wymianę toru i wzmocnienie 150 m konstrukcji obiektu.

Do tego wkrótce ma rozpocząć się remont Mostu Zamysłowskiego w Rybniku. Na konstrukcję przeprawy składają się m.in. cztery równe łuki. Wykonana została z cegły, kamienia i betonu.

Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

W tym przypadku wymieniona zostanie nawierzchnia torowa. Prace obejmą m.in. udrożnienie odwodnienia obiektu. Ekipy budowlane usuną skamieniałe zanieczyszczenia i osady, uzupełnione zostaną ubytki. Most będzie odpowiednio zabezpieczony przed niekorzystnym wpływem drgań oraz warunków atmosferycznych, a elementy stalowe pokryte powłokami antykorozyjnymi – mówi Magdalena Janus.

Częścią planu pn. „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa–Dorohusk, na odcinku Warszawa–Otwock–Dęblin–Lublin, etap I” jest modernizacja 21 mostów. Największe z nich: nad rzeką Wieprz o długości 170 m oraz nad Bystrzycą o długości 46 m.

Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

Z kolei w ramach prowadzonej modernizacji linii Stalowa Wola Rozwadów–Lublin przebudowane zostaną mosty kolejowe nad Sanem oraz nad rzeką Sanną.

Prace umożliwią elektryfikację linii, likwidację ograniczeń prędkości i przejazd cięższych składów towarowych po obiektach. Realizację prac zaplanowano w 2019 r. – wyjaśnia Magdalena Janus.

Od stycznia 2016 r. pociągi kursują nowym mostem nad Martwą Wisłą w Gdańsku. Zmodernizowanie odcinka między portem a Pruszczem Gdańskim umożliwiło lepszy transport towarów – sprawny przejazd większej liczby ciężkich pociągów. Modernizacja to element szerokiego programu inwestycji PLK poprawiający warunki dla transportu towarów w Polsce. Nowa przeprawa o długości 122 m i wadze 2 tys. ton umożliwia jazdę z prędkością 100 km/godz. – po starym moście mogły jeździć 20 km/godz.

Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

Konstrukcja została osadzona wyżej od poprzedniej oraz bez filarów. To usprawnia żeglugę w tej części Martwej Wisły. Pod mostem mogą przepływać większe jednostki z większą ilością ładunku.

Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

Nieco później, bo w grudniu 2016 r., oddano do użytku most kolejowy Bielawa Dolna–Horka na międzynarodowej trasie z Polski do Niemiec. Przeprawa nad Nysą Łużycką ma blisko 160 m długości, tj. o 23 m więcej niż poprzednia. Zapewnia szybszy przejazd większej liczbie pociągów i możliwość transportu cięższych ładunków. Pociągi mogą poruszać się z prędkością 120 km/godz.

Przeczytaj także: Nad Bugiem powstaje most kolejowy

 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia