W minionym roku wznowiono rzeczny transport węgla Odrzańską Drogą Wodną z portu w Gliwicach do Wrocławia. Od lipca do grudnia 2017 r. z Gliwic wypłynęły 293 barki, każda o ładowności do 500 ton. Przetransportowano około 127 tys. ton węgla. Z kolei w tym roku ma to być 250 tys. ton.
Port Gliwice ma przeładowywać 3 mln ton rocznie. Fot. UM Gliwice, Źródło: ŚCL S.A.
Pierwszy tegoroczny transport węgla z portu w Gliwicach wyruszył na początku kwietnia. Nasze zdolności przeładunkowe znacznie przekraczają wspomniane 250 tys. ton i oscylują w granicach 1 mln ton rocznie. Jeżeli po udrożnieniu Odrzańskiej Drogi Wodnej i rozbudowie Elektrowni Opole potrzeby będą większe, jesteśmy gotowi inwestować w infrastrukturę i potrzebny sprzęt. Realizowana obecnie przebudowa stacji Gliwice Port umożliwi zwiększoną przepustowość pociągów – mówi, cytowany w komunikacie, Robert Goc, dyrektor ds. rozwoju Śląskiego Centrum Logistyki, które zarządza gliwickim portem.
Jak dodaje Jerzy Zachara, prezes Śląskiego Centrum Logistyki, aktualny potencjał przeładunkowy gliwickiego portu to około 1 mln ton rocznie, a docelowo 3 mln ton.
W Gliwicach ma początek Odrzańska Droga Wodna, łącząca Górny Śląsk z portami morskimi Szczecin i Świnoujście oraz z siecią kanałów Europy Zachodniej.
Przebudowa wspomnianej stacji kolejowej Gliwice Port, która obsługuje m.in. ładunki transportowane drogą wodną na Kanale Gliwickim, będzie kosztować 30 mln zł.
Przeczytaj także: Trwa przebudowa kolejowej stacji towarowej Gliwice Port
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.