Co wziąć pod uwagę przy wyborze fundamentów?

Budowa fundamentów jest zadaniem, które powinniśmy bardzo starannie przemyśleć jeszcze zanim zaczniemy budowę naszego domu. Od ich wyboru zależą bowiem pozostałe etapy budowy oraz trwałość i bezpieczeństwo użytkowania budynku w kolejnych latach. To bowiem na fundamentach opiera się cały jego ciężar, ich zadaniem jest więc równomierne jego rozkładanie na całej powierzchni gruntu.

Przy wyborze rodzaju fundamentów pod uwagę warto wziąć trzy czynniki, które powinny zostać uwzględnianie już na etapie projektu domu. Są to:

  • ciężar budynku, który spocznie na fundamentach;
  • warunki gruntowe działki;
  • sposób prowadzenia robót budowlanych.

Rola fundamentów i ich rodzaje

Fundamenty pełnią bardzo istotną rolę w konstrukcji budynku. To na nich spoczywa bowiem cały ciężar budowli. Budowa fundamentów musi więc uwzględniać wszystkie czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo oraz wytrzymałość konstrukcji nośnej budowli. Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj fundamentów, konieczne jest więc wykonanie badań terenowych. Pozwala to na wybór fundamentów, które najlepiej sprawdzą się w konkretnej sytuacji.

Wyróżniamy kilka rodzajów fundamentów. Możemy podzielić je na fundamenty pośrednie i bezpośrednie. W fundamentach pośrednich obciążenie przekazywane jest przez pobocznicę fundamentu. Należą do nich np. pale oraz studnie. Fundamenty bezpośrednie to z kolei takie, w których obciążenie przekazywane jest przez powierzchnię ich podstawy. Budowa fundamentów bezpośrednich jest najczęściej przeprowadzana w budownictwie jednorodzinnym.

Fundamenty bezpośrednie – najczęściej wybierane w budownictwie mieszkalnym

Fundamenty bezpośrednie także możemy podzielić na kilka rodzajów. Dzięki temu możemy wybrać rodzaj fundamentów najlepiej dostosowany do budowanego domu oraz warunków gruntowych działki. Fundamenty bezpośrednie dzielimy na:

  • ławy fundamentowe – buduje się je z betonu monolitycznego i żelbetonu, stawiane są pod wszystkimi rodzajami ścian murowanych. Najczęściej wybierane są w przypadku gruntów suchych i dla niewielkiego obciążenia;
  • stopy fundamentowe – wykonuje się je pod słupami i filarami. Najczęściej stosowane są w przypadku lekkich konstrukcji (np. budynków drewnianych);
  • płyty fundamentowe – budowane są z betonu monolitycznego i żelbetonu, które wylewa się w jedną całość zapewniającą równomierne osiadanie budowli. Dobrze sprawdzają się w przypadku gruntów o słabej nośności oraz terenów o wysokim poziomie wód gruntowych.

Wybór ekipy budowlanej, która zajmie się budową fundamentów pod nasz dom, nie jest łatwym zadaniem. Zanim powierzymy je konkretnym osobom, z pewnością warto więc samodzielnie doszkolić się nieco w tej dziedzinie. Możemy to zrobić czytając artykuły poświęcone tematyce budowa fundamentów – DomNowoczesny.com to rozbudowany serwis o tematyce budowlano-remontowej, który pozwoli nam na poszerzenie wiedzy w tym zakresie.