Obiekt mostowy w Kostrzynie, z uwagi na bardzo zły stan techniczny, od wielu lat ma ograniczoną nośność do 7,5 tony. Przez to niemożliwy jest tam zarówno ruch ciężarowy, jak i autobusowy. Stanowi to ogromne utrudnienie dla mieszkańców i przedsiębiorców. 

Plany dotyczące budowy nowej przeprawy drogowej rozpoczęły się w 2012 r. Jak uzgodniono z niemieckimi partnerami, koszty budowy zostaną rozłożone na obie strony, proporcjonalnie w zależności od długości obiektu na terytorium danego kraju.

Nowy most, o najwyższej klasie obciążenia A, powstanie obok istniejącego; według harmonogramu maksymalnie do 2024 r. Ma spełnić wszelkie wymagania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. Obecnie trwają wewnątrzpaństwowe przygotowania do podpisania, a następnie wejścia w życie umowy.

Jak informowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w październiku 2017 r.: pierwszym etapem będzie uzyskanie zgody Rady Unii Europejskiej na zapisy w umowie będące odstępstwem od dyrektywy w sprawie podatku od wartości dodanej (VAT). Po uzyskaniu pozytywnej decyzji umowa zostanie podpisana przez upoważnionych przedstawicieli rządów umawiających się państw, a następnie w obu państwach rozpocznie się procedura jej zatwierdzania. W Polsce taką umowę zatwierdza Rada Ministrów, a w Niemczech ratyfikuje parlament.

Koszt budowy mostu zgodnie z programem inwestycji ma wynieść prawie 97 mln zł.

Minister Rafalska wspomniała też o budowie obwodnicy Kostrzyna, jednak dyrektor zielonogórskiego oddziału GDDKiA Marek Langer zauważył, że budowa mostu granicznego i budowa tej obwodnicy to dwa różne zadania inwestycyjne.

Szacunkowy koszt obwodnicy to około 185 mln zł. Ta wartość może ulec zmianie po wykonaniu koncepcji i w momencie, kiedy określimy dokładne przebiegi. W tej chwili trudno określić, jaki będzie miała ona przebieg – powiedział Langer, dodając, że  wykonaniem inwestycji zajmie się strona polska i potwierdzając plany połączenia mostu z obwodnicą.

Kiedy będzie można rozpocząć realizację projektu? Czekamy cały czas na ratyfikację tej umowy. Kiedy będzie ratyfikowana, my mamy prawo przystąpić do realizacji – skomentował Langer. Trudno przewidzieć, kiedy kontrakt zostanie ratyfikowany.

Przeczytaj także: W Birmie most runął dwa tygodnie po remoncie