„BRIK” – Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej – to program wsparcia badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze infrastruktury kolejowej, realizowany wspólnie przez NCBR i agencję wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PKP PLK. Konkurs ogłoszono pod koniec 2017 r.: spośród 30 zgłoszeń wybrano 10 projektów, które otrzymają dofinansowanie. 

Projekty oceniano w ramach pięciu obszarów tematycznych. Były to: digitalizacja i przetwarzanie parametrów ruchu kolejowego, zmniejszenie negatywnego oddziaływania transportu kolejowego na środowisko, zwiększenie dostępności i trwałości obiektów związanych z obsługą podróżnych, zwiększenie odporności infrastruktury kolejowej na czynniki klimatyczne i ingerencję osób trzecich oraz usprawnienie procesu utrzymania i modernizacji infrastruktury kolejowej. 

Projekty powstałe dzięki współpracy NCBR i PKP PLK podniosą standard życia Polaków i przełożą się na wzrost innowacyjności i konkurencyjności transportu kolejowego do roku 2026 – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Dzięki nowym rozwiązaniom poprawi się efektywność eksploatowania i zarządzania infrastrukturą, a przez to uzyskana zostanie jej większa dostępność. Jak podkreślają organizatorzy konkursu, pasażerowie będą mogli korzystać z przewozów kolejowych o wysokiej niezawodności. 

Wspólne przedsięwzięcie z PKP PLK nie tylko uzupełnia portfolio NCBR w zakresie projektów kolejowych, ale też wzmacnia naszą rolę jako jednego z głównych ośrodków wspierania innowacji, służących zarówno gospodarce, jak i społeczeństwu – zauważył prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, i dodał: Jestem przekonany, że projekty, które będę realizowane w ramach przedsięwzięcia BRIK, pomogą przestawiać polską infrastrukturę kolejową na zupełnie nowe tory

Najwyżej oceniony przez ekspertów został projekt konsorcjum Polskiego Centrum Fotoniki i Światłowodów i firm InPhoTech sp. z o.o. oraz Maxer-Inżynierskie Wsparcie Techniczne, zgodnie z którym ma zostać opracowany i wdrożony system pomiaru temperatur szyn kolejowych. Nowatorska technologia umożliwi zdalne wykrywanie potencjalnych zagrożeń oraz bezpośrednio będzie wysyłać dane do systemów informatycznych PKP PLK.                        

Innowacyjne rozwiązania wkraczają także na kolej. Tak duży program badawczy, dedykowany infrastrukturze kolejowej, pozwoli na wprowadzenie szeregu nowoczesnych rozwiązań przyjaznych podróżnym i środowisku. Nowoczesne systemy informacyjne i technologie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa oraz usprawnienie procesu utrzymania i modernizacji infrastruktury kolejowej – zaznaczył Włodzimierz Żmuda, członek zarządu PKP PLK, dyrektor ds. rozwoju i przygotowania inwestycji.

Największe dofinansowanie (ponad 2,8 mln zł) otrzymał jednak inny zespół, konsorcjum złożonego z Instytutu Kolejnictwa oraz spółek: Siled sp. z o.o., Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX sp. z o.o. oraz ABZ Consulting sp. z o.o. Inwestycja polegać będzie na opracowaniu systemu zarządzania, sterowania i monitorowania oświetlenia terenów kolejowych. Nowoczesne rozwiązanie pozwoli m.in. na dostosowanie oświetlenia do rzeczywistego ruchu pociągów na stacjach oraz obecności podróżnych na peronach. 

Zgłoszono również projekty, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu kolejowego na ludzi i środowisko. Politechnika Warszawska, Instytut Kolejnictwa i Instytut Ochrony Środowiska w konsorcjum z Budimex S.A. i Tines S.A. podjęły wspólne działania zmierząjące do wypracowania rozwiązania umożliwiającego ochronę przed drganiami emitowanymi przez ruch kolejowy. Z kolei zespół złożony z Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN, Akademii Wojsk Lądowych oraz Politechniki Wrocławskiej pracować będzie nad innowacyjnymi panelami fotowoltaicznymi zintegrowanymi z ekranem akustycznym; mają one nie tylko ograniczyć hałas dobiegający z torowisk, ale też znaleźć zastosowanie w infrastrukturze drogowej.   

Przeczytaj także: Transport publiczny na celowniku Najwyższej Izby Kontroli