Spółka identyfikuje ryzyko obniżenia produkcji węgla w roku bieżącym wskutek zdarzenia, w stosunku do zakładanego planu produkcji węgla w przyjętej przez spółkę Strategii JSW z uwzględnieniem spółek zależnych GK JSW na lata 2018–2030. Zdarzenie może nie mieć wpływu na realizację zobowiązań kontraktowych, w związku ze stanem zapasów węgla na dzień 31 marca 2018 roku i możliwościami produkcyjnymi kopalni – podała JSW.

Plan spółki na 2018 r. to 15,6 mln ton wyprodukowanego węgla.

Do wysokoenergetycznego wstrząsu w kopalni Zofiówka doszło 5 maja br. Tąpnięcie miało miejsce na poziomie 900 m, pod ziemią pracowało wówczas 250 osób, a 11 znajdowało się w rejonie zagrożenia. W wyniku wypadku śmierć poniosło pięciu górników, dwóch zostało rannych, czterech zaś wydostało się samodzielnie na powierzchnię. Akcja ratunkowa trwała w sumie 12 dni, wzięło w niej udział ponad 2 tys. ratowników.

JSW to największy w kraju producent węgla koksowego wysokiej jakości. Obszar wydobywczy spółki to Górnośląskie Zagłębie Węglowe. Węgiel pozyskiwany jest z czterech ruchów: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice oraz Pniówek. W pierwszym kwartale br. JSW zyskała 757,9 mln zł netto, wyprodukowano wówczas 4,1 mln ton węgla – ponad 18% więcej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim.

Przeczytaj także: Zakończyła się akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka