Rozbudowane Nabrzeże Północne będzie służyć przede wszystkim przeładunkom Ro-Ro, jak zaznacza Łukasz Greinke, prezes ZMPG. Wynika to z faktu, że to właśnie w tym obszarze port notuje dynamiczny wzrost, zwłaszcza w zakresie przeładunku samochodów handlowych. Gdański port może pochwalić się też, że 2017 r. w porównaniu z 2016 r. zakończył się dla niego wynikiem o ponad 400% lepszym.

Inwestycja jest już przygotowana do realizacji, deklaruje ZMPG. To oznacza, że ma już pełną dokumentację projektową, w tym projekt budowlany opracowany w ramach projektu współfinansowanego z programu TEN-T oraz prawomocne pozwolenie na budowę.

Wykonawcy powierzone zostanie zadanie budowy m.in. odcinka postojowego nabrzeża z umocnieniem dna, odcinka nabrzeża uniwersalnego z infrastrukturą, rampy Ro-Ro i odcinka przeładunkowego nabrzeża z infrastrukturą wraz z odcinkiem zamykającym. Potencjalni wykonawcy na składanie ofert mają czas do końca lipca.

Cieszymy się, że możemy realizować największy program inwestycyjny w historii Portu Gdańsk – mówił na początku roku Marcin Osowski, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. Dzięki temu z jednej strony radykalnie zwiększy się atrakcyjność portu dla kontrahentów, a z drugiej zdobędziemy dodatkowe kompetencje, które pozwolą wybudować flagową inwestycję, czyli Port Centralny.

Inwestycja została dofinansowana kwotą 20 mln EUR z budżetu programu unijnego CEF Transport Blending.

W 2017 r. Port Gdańsk przeładował rekordowe 40,6 mln ton ładunków, czyli o prawie 9% więcej niż rok wcześniej. Port jest na drugim miejscu wśród największych portów kontenerowych na Bałtyku.

Przeczytaj także: Centralny Port Komunikacyjny: prezydent podpisał ustawę