Władze Poznania oraz dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki przekazali już informację o ostatecznej lokalizacji nowej siedziby muzeum: obiekt ma stanąć na wzgórzu św. Wojciecha, na miejskiej działce o powierzchni ponad 1 ha położonej pomiędzy Przedszkolem nr 29 a terenem Starej Rzeźni, nieopodal pomnika Armii Poznań. Teren ten mieści się wewnątrz XIX-wiecznego pierścienia fortyfikacyjnego, ponadto działka znajduje się w odległości około 1 km od Starego Rynku, na szlaku do Parku Cytadela – o wyborze tego miejsca zadecydowały głównie aspekty historyczne.

Cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP) prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił na konferencji prasowej, która odbyła się 12 czerwca br., że obecne Muzeum Powstania Wielkopolskiego – mimo swojej nowej, ciekawej ekspozycji – nie jest miejscem, w którym w wyczerpujący sposób można zaprezentować ten największy zwycięski zryw w historii Polski.

Tomasz Łęcki zaprezentował planowany rozkład budynku: powierzchnia nowego obiektu ma wynieść 10 tys. m2, z czego niemal jedna trzecia będzie przeznaczona na wystawę stałą. W pozostałej części budynku znajdą się m.in. magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, a także sale do działań edukacyjnych i sala konferencyjna – przekazała PAP.

Wystawa stała będzie przedstawiać historię powstania wielkopolskiego 1918–1919, jego przyczyny i uwarunkowania a następnie skutki i formy pamięci. Ma koncentrować się na wyjaśnieniu fenomenu zwycięskiego powstania przez pokazanie doświadczenia Polaków w Wielkopolsce pod zaborem pruskim, w szczególności ich samoorganizacji, która zaowocowała wyjątkowym w dziejach Polski zwycięskim powstaniem – tłumaczył Łęcki.

Ekspozycja muzeum nie będzie koncentrować się jedynie na kwestiach militarnych. Łęcki wyjaśnił, że wystawa opowiadać będzie także o postawach obywatelskich i dojrzałości myśli politycznej oraz skuteczności dyplomatycznej. Ukazany też zostanie wpływ zrywu Wielkopolan na odzyskanie przez Polskę niepodległości, zaprezentowane będą formy pamięci o powstaniu i losy jego uczestników.

Zarządzający Muzeum Powstania Wielkopolskiego przewidują, że frekwencja w nowej placówce może plasować się na poziomie około 100 tys. odwiedzających rocznie.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Miasto wyzwolone 6 stycznia 1919 r., głównie dzięki przejęciu lotniska Ławica. W ciągu pierwszych dwóch tygodni nowego roku wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Przeczytaj także: Szczecin: imponujące rzeźby z piasku