Historia polskiego transportu rzecznego to historia zaniedbań. W efekcie udział żeglugi śródlądowej w transporcie jest znikomy. Nadrabiamy te zaległości. Droga jeszcze długa, ale pierwsze efekty już są. Po zakończeniu tej inwestycji długość dróg wodnych objętych systemem informacji rzecznej wyniesie prawie 243 kilometry – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

Celem inwestycji jest rozszerzenie obszaru objętego systemem oraz poprawa jakości funkcjonowania na fragmentach rzeki, gdzie RIS już działa, tj. na rzece od połączenia z morskimi wodami wewnętrznymi do miejscowości Ognica (tu Odra łączy się z Kanałem Schwedt). Po wdrożeniu systemu obszar ten ulegnie rozszerzeniu o teren rzeczny od Ognicy do mostu autostradowego w Świecku oraz o odcinek Warty od Nadzoru Wodnego w Świerkocinie do ujścia rzeki.

W ramach wdrożenia RIS zainstalowane zostaną specjalne urządzenia specjalistyczne, m.in. czujniki hydrometeorologiczne, stacje bazowe AIS, DGPS oraz VHF czy też kamery nadzoru ciągłego. System ma poprawić dostęp do informacji nt. bieżącej sytuacji hydrologicznej i locji akwenu.

Wdrożenie RIS ma kluczowe znaczenie dla poprawy warunków żeglugi w Polsce. System zwiększa bezpieczeństwo żeglugi, ale jednocześnie podnosi jakość komunikacji rzecznej w Polsce na najwyższy możliwy poziom. RIS pomaga w zintegrowaniu naszych korytarzy transportu śródlądowego z europejskim systemem, co może wpłynąć pozytywnie na rozwój żeglugi śródlądowej – podkreślał Gorgol.

Zadanie to realizowane jest w ramach projektu pn. „Pełne wdrożenie RIS Dolnej Odry”, którego wartość to 32 mln zł.

Przeczytaj także: Prawie 490 mln zł z UE na budowę dróg