Na most w Milsku (woj. lubuskie) mieszkańcy czekają od lat. Przeprawa ma skrócić czas przejazdu między Zieloną Górą a Wschowem, a także znacząco poprawić bezpieczeństwo przejazdów w środkowej części województwa. Jak zapowiada wykonawca inwestycji, firma Mota-Engil Central Europe S.A., jest już decyzja ws. parametrów obiektu, co umożliwi dalszą pracę nad opracowaniem dokumentacji projektowej. Same prace budowlane rozpoczną się na początku 2019 r.
Budowa mostu w Milsku rozpocznie się na początku 2019 r. Fot. Shutterstock
Nowa przeprawa mostowa jest konieczna z uwagi na spore utrudnienia w ruchu, spowodowane brakiem w okolicy mostów drogowych przez Odrę. W samym Milsku funkcjonuje aktualnie wyłącznie przeprawa promowa, która nie jest w stanie obsłużyć sprawnie wszystkich podróżnych.
Inwestycja nie bez powodu nazywana jest jednym z największych przedsięwzięć realizowanych nad Odrą od czasów II wojny światowej. W ramach inwestycji, poza mostem przez rzekę, powstaną także przeprawa mostowa nad Śmigą (długość: 16 m), przepusty drogowe i przejazd gospodarczy. Bardzo ważną częścią prac budowlanych będzie zmiana przebiegu drogi wojewódzkiej nr 282 po nowym śladzie na odcinku od Łaz (wraz z obejściem Łaz, Zaboru, Milska i Przewozu) do miejscowości Bojadła. To w sumie ponad 9 km drogi wraz ze skrzyżowaniami, drogami zbiorczymi, ścieżkami rowerowymi oraz zjazdami. Docelowo most drogowy nad Odrą w Milsku połączy tę trasę z drogą ekspresową S3.
Most w Milsku będzie miał 380 m, a budowany ma być z zastosowaniem technologii betonowania wspornikowego. Jak wyjaśnia Artur Salachna, dyrektor kontraktu z Mota-Engil CE, polega ona na odcinkowym betonowaniu segmentów przy użyciu urządzenia formującego. Technologia ta, mimo że obecnie dość powszechna, jest jednak bardzo wymagająca, przez co stanowi dla wykonawcy niemałe wyzwanie inżynierskie – dodaje.
W przypadku budowy mostu w Milsku ważna będzie choćby jedna z zalet tej technologii – uniezależnienie realizacji od charakteru przeszkody, tj. rzeki Odry. Dodatkowo rozwiązanie to umożliwia niezależne wznoszenie konstrukcji na kilku stanowiskach oraz wprowadzenie cykliczności i powtarzalności wykonywanych czynności.
Wykonawca nad realizacją inwestycji pracuje w systemie „projektuj i buduj”. Umowę z inwestorem, Zarządem Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze, firma podpisała 1 września 2017 r. Od tego czasu ma 16 miesięcy na opracowanie projektu i uzyskanie decyzji ZRID. Roboty budowlane potrwają 26 miesięcy.
Mota-Engil CE to jedna z największych firm budowlanych w Polsce, realizująca inwestycje w obszarze budownictwa drogowego, mostowego, kolejowego, elektroenergetycznego, kubaturowego i real estate. Jest częścią międzynarodowej organizacji, obecnej w 27 krajach całego świata.
Przeczytaj także: Rusza program „Mosty dla regionów”
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.