Muzeum Górnictwa Węglowego (MGW) w Zabrzu chce opracować dokumentację, która umożliwi wykonanie dodatkowych prac zabezpieczających wokół sztolni z XIX w., która znajduje się podziemiach dawnej kopalni. Na terenie zakładu Królowa Luiza ma powstać edukacyjno-turystyczne centrum, której główną atrakcją będą podziemna trasa i tor wodny z elektrycznymi łodziami do przewożenia turystów.
Podziemia Kopalni Królowa Luiza. Fot. sztolnialuiza.pl
Prace w rejonie sztolni trwają od 2008 r. Do tej pory udało się przygotować i udostępnić zwiedzającym naziemną część kompleksu oraz 1,5-kilometrową trasę pod ziemią. Fragment drogi wodnej do wylotu, zlokalizowanego w ścisłym centrum miasta, o długości ponad 1 km, wciąż nie jest dostępny.
Problemem okazały się nierozpoznane wcześniej wyrobiska i pustki po eksploatacji, które otaczają sztolnię lub do niej przylegają. Wymagają one zabezpieczenia, a to wydłuży czas robót górniczych. Najpierw jednak konieczna jest analiza górniczo-geologiczna oraz opracowanie koncepcji zabezpieczenia górotworu wokół wyrobisk kopalni. MGW ogłosiło kilka dni temu przetarg w tej sprawie. Wcześniej (na początku roku) wykonano kontrolne otwory wiertnicze i skontrolowano je metodą skaningu laserowego.
Koszt robót związanych z udostępnieniem zabytkowej sztolni oszacowano na około 100 mln zł, całego kompleksu, wraz z rozwojem kopalni Guido – na około 200 mln zł.
Sztolnia w Zabrzu została wybudowana w latach 1799–1863. Jej celem było stworzenie infrastruktury umożliwiającej odwadnianie państwowych kopalń zlokalizowanych w Zabrzu i Chorzowie oraz kilku mniejszych, prywatnych zakładów. Długość podziemnej trasy sztolni sięgała wówczas 14,2 km. Ujście zamurowano w 1951 r., a od ponad 10 lat prowadzone są prace, zmierzające do udrożnienia jej końcowego odcinka.
Przeczytaj także: Symboliczna inauguracja drogi wodnej w zabrzańskiej sztolni
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.