W efekcie wpisania podmiotów na czarną listę, wszystkie ich aktywa na terenie UE zostały zamrożone, a ponadto ani obywatele Unii, ani inne unijne podmioty nie mogą udostępnić im jakichkolwiek funduszy.

Sankcje dotknęły Instytut Giprostrojmost z Petersburga, który projektował przeprawę, a także firmę PJSC Mostotrest z Moskwy wykonującą na nim prace konserwacyjne, ponadto zaś: krymską stocznię JSC Zaliv Shipyard, która brała udział w budowie nowej linii kolejowej prowadzącej do mostu, głównego wykonawcę obiektu Strojgazmontaż z Moskwy i jego spółkę zależną Strojgazmontaż Most OOO, a także CJSC VAD z Wołogdy, głównego wykonawcę autostrady Tawrida na Krymie oraz drogi prowadzącej przez most kerczeński i dróg dojazdowych do niego.

W związku z tą decyzją łączna liczba podmiotów objętych przez UE sankcjami wzrosła do 44 – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP). Ponadto w ramach restrykcji objęto 155 osób zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów.

Sankcje nałożone za działania naruszające lub podważające integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy zostały po raz ostatni przedłużone przez państwa UE 12 marca br., jak podaje PAP. Będą obowiązywały co najmniej do 15 września 2018 r.

Most Krymski połączył Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim w rosyjskim Kraju Krasnodarskim – rozciąga się pomiędzy półwyspem Taman, następnie przebiega wzdłuż istniejącej 5-kilometrowej tamy i wyspy Tuzli. Dalej przecina Cieśninę Kerczeńską, okrążając przylądek Ak-Burun od północy i prowadzi na krymskie wybrzeże. 

Przeczytaj także: Most Krymski otwarty