• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rail Baltica: zwierzęta na torach? PKP PLK zabezpiecza trasę

Opublikowano: 08-08-2018 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) realizują projekt budowy specjalnych przejść dla zwierząt. Zgodnie z trasami wędrówki zwierząt powstaną specjalne przejścia, a obiekty mostowe zostaną odpowiednio przystosowane. Tylko na trasie Warszawa–Białystok dodatkowo powstać ma 26 przepustów i dwa kolejowe obiekty mostowe, dostępne dla ssaków, płazów i gadów.


Most nad Bugiem. Fot. PKP PLK Most nad Bugiem. Fot. PKP PLK

Sąsiadami pociągów są m.in. nietoperz mroczek posrebrzany, wąż gniewosz plamisty, żółw błotny, wilk i jeleń. Badania terenowe, wykorzystanie kamer i fotopułapek pozwoliły poznać otoczenia linii kolejowych i zwyczaje zwierząt. Filmy pokazują, że wilki, po sprawdzeniu, ostrożnie i spokojnie przechodzą przez tory – opisują PKP PLK.

Jelenie przemieszczające się przez tory są zazwyczaj nieco szybsze, lecz nierzadko pozwalają sobie na spacery w pobliżu linii kolejowych.

Mniejsze zwierzęta, takie jak żaby czy żółwie, raczej nie przekraczają torowiska, swobodnie mogą korzystać ze szlaków przez specjalnie dostosowane kolejowe przepusty. Zaskrońce przypełzają wygrzewać się koło szyn, do czasu kiedy poczują drgania nadjeżdżającego pociągu. Wówczas znikają w bezpiecznym otoczeniu. Nietoperze w dzień szukają schronienia w kolejowych mostach przepustach. Nocą bez problemów korzystają z przestrzeni ponad torami i siecią trakcyjną – podają PKP PLK.

Przebudowywany odcinek linii Rail Baltica Sadowne Węgrowskie–Czyżew przebiega przez teren Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, w którym bytuje około  500 gatunków ssaków, płazów, gadów, ptaków i pająków. 

Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

Jak podkreślają PKP PLK, podczas modernizacji kolejowej trasy z Warszawy do Białegostoku starannie zadbano o środowisko, w tym o zwierzęta. Na zmodernizowanym odcinku z Warszawy do Sadownego przygotowano już 12 przejść dla średnich oraz jedno przejście dla dużych zwierząt. Gady i płazy (np. żółw błotny lub gniewosz plamisty) przekroczą także tory korzystając z podziemnych przejść w nasypach linii Sadowne Węgrowskie–Czyżew. Zaplanowano tam 26 przepustów ze specjalnymi półkami. Do potrzeb zwierzęcych wędrówek będą dostosowane kolejowe mosty na podmokłych terenach nad rzekami Nowa Treblinka i Bug – zapewniają PKP PLK.

Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

Linie kolejowe nie stanowią bariery dla większości zwierząt. Potwierdzają to nagrania z fotopułapek i analizy wykonane w ramach monitorowania oddziaływania linii kolejowych na środowisko. Każda inwestycja prowadzona jest zgodnie z wymogami decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach uzyskiwanych przez zarządcę infrastruktury w regionalnej dyrekcji ochrony środowiska – podreśliła Ewa Makosz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska PKP PLK.

Konieczne jest maksymalne ograniczenie ingerencji w środowisko w celu zapewnienia zwierzętom warunki do swobodnej migracji. Tam, gdzie możliwe jest wystąpienie kolizji zwierząt (szczególnie gatunków chronionych) z pociągami, budowane są specjalne przejścia: ekodukty, a także stosowane są dźwiękowe systemy ochrony zwierząt. Obiekty i urządzenia związane z ochroną zwierząt istnieją już na linii Wrocław–Poznań, Warszawa–Kunowice, Legnica–Zgorzelec, Tarnów–Dębica. Do potrzeb zwierząt dostosowany został również most przez Martwą Wisłę w Gdańsku.

Modernizacja linii kolejowej Rail Baltica, łączącej Mazowsze i Podlasie, trwa od 2013 r. Realizacja tej inwestycji zakończyć się ma w 2021 r.

Rail Baltica to część transeuropejskiego korytarza transportowego, który łączy Warszawę, Rygę, Kowno, Tallin oraz Helsinki. Polski fragment trasy będzie miał 341 km.

Przeczytaj także: Rusza remont linii Żywiec–Węgierska Górka

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia