• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Koniec przebudowy centrum sterowania ruchem w Warszawie

Opublikowano: 09-08-2018 Źródło: ZDM Warszawa

Zakończyła się przebudowa centrum sterowania ruchem w Warszawie, za które odpowiada Zarząd Dróg Miejskich (ZDM). Obecnie w centrum jest 12 monitorów, pozwalających na bieżącą detekcję zdarzeń i szybkie reagowanie. Do tego rozbudowany system kamer umożliwia podgląd 89 skrzyżowań (wcześniej tylko 20), a łączność radiowa oznacza lepszą wymianę informacji między centrum a pogotowiem drogowym.


Obecnie Zintegrowany System Zarządzania Ruchem w Warszawie obejmuje 268 skrzyżowań. Fot. ZDM Warszawa Obecnie Zintegrowany System Zarządzania Ruchem w Warszawie obejmuje 268 skrzyżowań. Fot. ZDM Warszawa

System zarządzania ruchem stale się powiększa. W kolejnych latach obejmie co najmniej 40 dodatkowych skrzyżowań. Dzięki temu zapewnimy na kilkunastu ciągach ulic zieloną falę i system pozwalający dynamicznie reagować na ruch – mówi, cytowany w komunikacie, Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM.

Ponadto w ostatnim czasie na 30 skrzyżowaniach w Warszawie wymieniono sprzęt sygnalizacyjny. Z kolei w ciągu dwóch najbliższych lat wymienione będą również tablice zmiennej treści w tunelu Wisłostrady i na pozostałych ciągach objętych systemem. W tunelu Wisłostrady pojawi się też nowe, LED-owe oświetlenie i zasilanie awaryjne.


Ponadto Warszawa planuje do 2020 r. wprowadzić pilotażowy system informujący rowerzystów o zalecanej prędkości, z jaką należy jechać, aby na najbliższym skrzyżowaniu otrzymać światło zielone. System ma objąć 30 skrzyżowań.

Oparty o sieć kamer i czujników Zintegrowany System Zarządzania Ruchem (ZSZR) w Warszawie obecnie obejmuje 268 skrzyżowań.

Rozwój Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem w Warszawie. Źródło: ZDM Warszawa Rozwój Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem w Warszawie. Źródło: ZDM Warszawa

Początki Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem w Warszawie to 2008 r. Wówczas obejmował on 37 skrzyżowań. Po dziewięciu latach od uruchomienia, system wymagał modernizacji. Nowa umowa z operatorem – firmą Siemens Mobility wybraną w przetargu – będzie obowiązywać do 2025 r. i zakłada dalszy rozwój systemu. Wartość 8-letniej umowy to 124 mln zł, czytamy w komunikacie.

Pierwszym krokiem była modernizacja wspomnianego centrum sterowania ruchem Zarządu Dróg Miejskich.

Przeczytaj także. Ranking: najlepsze polskie miasta dla rowerzystów

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!