Węgry cierpią z powodu upałów i suszy. W kilku miejscowościach w środkowej części kraju zanotowano rekordowo niski poziom rzeki Dunaj. Z tego powodu utrudniony był ruch statków pasażerskich, co przyniosło straty firmom transportowym.
Rzeka Dunaj w Budapeszcie. Fot. Ioan Panaite / Shutterstock
Niski stan wody w Dunaju zanotowano w Ercsi, Dunafoeldvar oraz Dunaujvaros. W Mohaczu wstrzymano transport promem pojazdów o wadze powyżej 3,5 tony. Pojawiły się także obostrzenia, zgodnie z którymi ładunek barek nie może przekraczać 25%. Ponieważ przewozy stają się w takich warunkach nieopłacalne, przewoźnicy rozkładają towar na kilka mniejszych statków lub przewożą go drogą lądową.
Jak szacują przedstawiciele firm transportowych, przeprawiających się przez rzekę, z powodu tych trudności przychody spółek mogą być niższe nawet o 1,5 mln EUR niż w analogicznym okresie tamtego roku.
Zdaniem władz poziom wody w Dunaju w Budapeszcie powinien zacząć rosnąć od soboty (25 sierpnia br.).
Dunaj to jedna z najdłuższych rzek w Europie. Ma 2845 m długości. Przepływa przez 10 państw, jej źródło znajduje się w górach Schwarzwald w Niemczech, a uchodzi do Morza Czarnego na terytorium Rumunii.
Przeczytaj także: Awaria bloku elektrowni jądrowej na Węgrzech
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.