Obwodnica Gostynia – nowy przebieg drogi będzie powstawał w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, a łącznik w trybie „buduj”. W ramach budowy obwodnicy Gostynia powstanie m.in. most na rzece Stara Kania, wiadukt nad linią kolejową, przejście dla zwierząt  nad Rowem Bodzewskim oraz dwupoziomowy bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 12 (wraz z wiaduktem).

Jak czytamy w komunikacie, podstawowym celem budowy obwodnicy Gostynia jest wyprowadzenie ruchu samochodowego (zwłaszcza tranzytowego) ze zwartej zabudowy miasta i likwidacja tzw. wąskiego gardła w układzie komunikacyjnym województwa.

Gostyń leży na przecięciu dwóch ważnych szlaków drogowych, DW434 oraz drogi krajowej nr 12.


Obwodnice Obornik, Wronek i właśnie Gostynia od lat były sztandarowymi inwestycjami zarządu województwa wielkopolskiego, które dzięki strategicznemu myśleniu, konsekwencji i uporowi w niedalekiej przyszłości staną się faktem – mówi, cytowany w komunikacie, Marek Woźniak, warszałek województwa wielkopolskiego. To efekt pracy wielu osób, umiejętności zawierania kompromisów i rozwiązywania problemów. Największym z tych ostatnich jest brak obwodnicy drogi krajowej nr 12, z którą obwodnica w ciągu drogi wojewódzkiej miałaby się połączyć. Rozwiązujemy jednak problemy komunikacyjne na tyle, na ile dziś możemy. Niezwykle się cieszę, że w namacalnej perspektywie będziemy mogli ulżyć mieszkańcom Gostynia, zapewniając mniej uciążliwy i bezpieczniejszy ruch samochodowy w mieście – dodaje marszałek.

Budowa obwodnicy Gostynia będzie kosztować 116,6 mln zł, z czego 85,5 mln wyniesie unijna dotacja. Zadanie ma zostać zrealizowane w ciągu 39 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Obwodnica Gostynia – podstawowe parametry techniczne:

– klasa drogi: G
– kategoria ruchu: KR 5
– nośność drogi: 115 kN
– nośność obiektów mostowych: klasa A (do 50 ton)
– szerokość jezdni: 7 m
– szerokość chodnika: 2 m
– szerokość ścieżki pieszo-rowerowej: 2,5 m.

Przeczytaj także: Jesienią pojedziemy zachodnią obwodnicą Radomia