We wrześniu br. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) rozpoczęły prace modernizacyjne obejmujące elektryfikację linii kolejowej z Węglińca do Zgorzelca. Jak podają, to ostatni odcinek na międzynarodowej trasie od Przemyśla, z którego nie mogły korzystać pociągi elektryczne.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły elektryfikację linii kolejowej z Węglińca do Zgorzelca. Fot. PKP PLK
Do tej pory składy jeżdżące do Zgorzelca musiały mieć wymieniane lokomotywy, z elektrycznych na spalinowe. Po wykonaniu prac o wartości 70 mln zł nie będzie to już konieczne: możliwości podróży zwiększą się, a warunki przewozu towarów poprawią się.
Modernizacją objęto trasę o długości około 30 km. Najpierw prace wykonane zostaną na odcinku Węgliniec–Pieńsk, a później kontynuowane będą z Pieńska do Jędrzychowic. W ramach projektu, prócz ustawienia konstrukcji i rozwieszenia sieci, zostaną wybudowane dwie podstacje trakcyjne: w Pieńsku i Zgorzelcu. Ich zadaniem będzie zapewnienie odpowiedniego zasilania dla elektryfikowanej linii.
Inwestycja realizowana jest w ramach projektu pn. „Elektryfikacja linii kolejowych nr 274, 278 na odcinku Węgliniec–Zgorzelec”, który został dofinansowany kwotą 59,5 mln zł z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).
Po zakończeniu prac zwiększona zostanie przepustowość linii. Lepsze będą warunki dla przewozów pasażerskich, zarówno w ruchu regionalnym, jak i dalekobieżnym. Zyska też ruch towarowy – przewozy ładunków staną się sprawniejsze i szybsze, a tym samym bardziej konkurencyjne względem przewozów drogowych. Więcej ładunków przewożonych koleją odciąży trasy samochodowe, poprawiając bezpieczeństwo na drogach – podsumowują PKP PLK.
Przeczytaj także: Linia kolejowa Poznań–Szczecin: kolejny remont na tej trasie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.