Spółka Tauron Polska Energia chce walczyć ze smogiem, wychodząc jednocześnie naprzeciw potrzebom kierowców: w elektrowni w Łaziskach powstała pilotażowa instalacja mająca przekształcać dwutlenek węgla, wychwycony z bloków energetycznych, w syntetyczny gaz ziemny (SNG), który po sprężeniu można wykorzystać do napędzania silników samochodowych.
Będzie można przekształcić dwutlenek węgla w gaz ziemny. Fot. Tauron Polska Energia
W jaki sposób będzie działać instalacja mająca przekształcać dwutlenek węgla w SNG?
Jej celem jest przekształcenie dwutlenku węgla, wychwyconego z bloków energetycznych, w syntetyczny gaz ziemny (SNG). Metan powstaje w wyniku reakcji CO2 z wodorem pochodzącym z elektrolizy wody. Proces ten może być zasilany nadwyżką taniej energii wytworzonej np. ze źródeł odnawialnych w tzw. dolinach obciążeń (przy zmniejszonym zapotrzebowaniu, np. nocą) – wyjaśnia Tauron.
Jak się zatem okazuje, technologia ta jest nie tylko perspektywicznym rozwiązaniem dla wykorzystania CO2, ale również sposobem na magazynowanie energii elektrycznej pochodzącej z niesterowalnych źródeł energii (farm wiatrowych lub fotowoltaicznych) – podaje spółka. Dodatkowo, produktem ubocznym procesu jest tlen
W centrum naszego zainteresowania są więc prace badawczo-rozwojowe mające na celu opracowanie technologii gospodarczego wykorzystania CO2, szczególnie te, które w przypadku komercjalizacji przedsięwzięcia pozwolą na zagospodarowanie znacznych jego ilości – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu spółki.
Nadwyżki energii elektrycznej są wykorzystywane w projekcie do produkcji wodoru, który następnie wraz z wychwyconym ze spalin kotłowych dwutlenkiem węgla używany jest w reaktorze metanizacji do produkcji syntetycznego metanu.
Jak informuje Tauron, poprzez uruchomienie instalacji spółka chce przetestować w warunkach rzeczywistych reaktor metanizacji oraz kompleksowej instalacji do wytwarzania metanu z CO2 i wodoru: ich sprawność oraz elastyczność pracy.
Wyprodukowany w godzinach nadwyżki energii elektrycznej SNG może być zatłaczany do istniejącej sieci gazu ziemnego w celu wykorzystania go w godzinach szczytu do produkcji energii np. w turbinie gazowej. Może też – po sprężeniu – już jako CNG (ang. Compressed Natural Gas) zostać wykorzystany w transporcie samochodowym – tłumaczy spółka.
W kontekście tak ważnego problemu, jakim jest w obecnych czasach smog, należy podkreślić, że metan spalany w tłokowych silnikach spalinowych charakteryzuje się najmniejszą emisją substancji szkodliwych do atmosfery spośród wszystkich rodzajów paliw wykorzystywanych do tego celu.
Przeczytaj także: Pierwsza farma fotowoltaiczna JSW
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.