– Najważniejsza inwestycja przeciwpowodziowa w kraju, budowa polderu Racibórz Dolny, przekroczyła 50% zaawansowania rzeczowego i finansowego – poinformowała Linda Hofman, rzecznik prasowa RZGW w Gliwicach, dodając, iż zbiornik o powierzchni równej miastu Cieszyn będzie gotowy na przechwytywanie oraz spłaszczanie krytycznych fal powodziowych na rzece Odrze z początkiem 2020 r. Polder ma chronić przed wodami powodziowymi mieszkańców trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
Budowa zbiornika Racibórz Dolny jest już bardzo zaawansowana. Fot. RZGW w Gliwicach
Znaczenie budowanego polderu Racibórz Dolny, jak również jego powierzchnia, czynią tę inwestycję o znaczeniu przeciwpowodziowym priorytetową dla Wód Polskich i zarazem największą tego rodzaju w skali kraju. Postęp prowadzonych prac dowodzi znaczącego faktu, tak ważnego i pożądanego przez mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Intencją inwestora jest to, aby zbudować zbiornik przeciwpowodziowy, nie zaś prowadzić inwestycję w przysłowiową nieskończoność – podkreślił Łukasz Lange, dyrektor Wód Polskich RZGW w Gliwicach. Projekt, obejmujący obszar 26 km2, został podzielony na mniejsze odcinki; równolegle prowadzone są prace na 23 odcinkach.
Całkowita pojemność polderu wyniesie około 185 mln m3, a jego wymiary to 22,4 km długości i 11 m wysokości. Ma on składać się z zapory czołowej wraz z budowlą przelewowo-spustową, która doprowadzi wody do tzw. Odry Miejskiej, zapory prawobrzeżnej (8,8 km) i lewobrzeżnej (9,6 km).
Zbiornik powstaje jako suchy, jednak w przyszłości będzie mógł zostać przekształcony w zbiornik mokry i spełniać większą liczbę funkcji, niż tylko zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Naszą intencją jest, aby zbiornik Racibórz Dolny w przyszłości pełnił także funkcję retencyjną, rekreacyjną, gospodarczą, energetyczną oraz żeglugową, co wpisuje się w rządową strategię rozwoju śródlądowych dróg wodnych – wyjaśnił Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Zbiornik Racibórz Dolny – co zostało już zrobione?
Realizację projektu rozpoczęto już w 2013 r., lecz w październiku 2016 r. RZGW w Gliwicach zerwało umowę z wykonawcą obiektu, firmą Dragados z Hiszpanii. Do momentu rozstrzygnięcia nowego przetargu na terenie obiektu prowadzono jedynie tzw. „prace wyprzedzające”.
Liderem konsorcjum, które zrealizuje inwestycję, została spółka Budimex (95% udziału); wspiera ją hiszpańska firma budowlana Ferrovial Agroman.
Do tej pory użyto do budowy zbiornika Racibórz Dolny około 57,5 tys. m3 betonu, 4,6 tys. ton stali oraz 8,4 mln ton kruszyw. Realizacja inwestycji ma uchronić przed ryzykiem powodzi blisko 2,5 mln ludności.
Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej: wytyczono granice inwestycji
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.