W warunkach polskich największą popularnością nadal cieszy się tradycyjna technologia wznoszenia budynków. Choć wiele spośród metod alternatywnych pozwala szybciej ukończyć inwestycję, to jednak również w przypadku klasycznej metody można osiągnąć dobre tempo budowy domu. Kluczem jest zastosowanie nowoczesnych materiałów i odpowiednich rozwiązań technicznych.
W praktyce, na każdym etapie budowy domu można pójść na skróty i przyspieszyć przebieg prac budowlanych oraz wykończeniowych. Wraz z serwisem eksperckim Building companion przygotowaliśmy zestaw wskazówek, dzięki którym można skrócić czas ich trwania łącznie o kilka, a nawet kilkanaście tygodni!
Odpowiednie bloczki lub pustaki
Na szybkie wzniesienie budynku pozwala przede wszystkim, w Polsce jeszcze niezbyt popularna, technologia szkieletowa. W jej wypadku nie wykonuje się tak zwanych mokrych prac, a sam dom stawia się w oparciu o stalowy lub drewniany szkielet, który jest wypełniany wełną mineralną bądź ewentualnie inną formą ocieplenia. Jeśli jednak chcesz wybudować tradycyjny dom murowany, to czas pozwoli Ci zaoszczędzić wybór odpowiednich pustaków (np. keramzytobetonowych) lub bloczków (z betonu komórkowego), które zapewnią ścianom odpowiednią izolacyjność termiczną. Odpowiednią, czyli taką, dzięki której nie będzie konieczne ich dodatkowe ocieplenie.
Fundamenty – murowane lub z betonu towarowego
Aby przyspieszyć budowę fundamentów, wystarczy zrezygnować z betonowania na rzecz murowania i zastosować bloczki. Jeśli jednak z jakiegoś powodu zależy Ci na jednolitej powierzchni, zdecyduj się na zakup betonu towarowego. Gotową mieszankę betonową z wytwórni można wygodnie aplikować w potrzebne miejsca, za pośrednictwem specjalnej pompy. Trwa to krócej niż samodzielne rozrabianie betonu w betoniarce i wylewanie z niego fundamentów.
Prace przyspieszają również szalunki przestawne, które pozwalają uniknąć żmudnego tworzenia tradycyjnych deskowań. Można je bez problemu wypożyczyć za relatywnie niewielką cenę – najczęściej na okres 30 dni.
Gotowe elementy konstrukcyjne
Szybka budowa domu to taka, która bazuje na wykorzystaniu wielu gotowych elementów konstrukcyjnych. Prefabrykowane płyty stropowe czy nadproża wyeliminują konieczność betonowania, które jest praco- i czasochłonnym procesem. Prace przyspiesza również wybór gotowego dachu, a konkretniej mówiąc wiązarów dachów (elementów więźby). Są one montowane w fabryce, a następnie dostarczane na plac budowy i odpowiednio ustawiane przy pomocy dźwigu.
Czasooszczędne sposoby wykończenia wnętrz
W przypadku wykończenia wnętrz, oszczędność czasu zapewniają wszelkie rozwiązania „na sucho”, czyli montaż materiałów bez zaprawy lub ewentualnie z wykorzystaniem jej niewielkiej ilości. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju płytach służących do wykańczania podłóg, ścian i sufitów. Najczęściej stosowane są płyty gipsowo-kartonowe, które wprawdzie należy spoinować zaprawami, niemniej jednak schną one szybciej niż na przykład tynki. W praktyce, również i w przypadku wnętrz, czasooszczędne rozwiązania to przede wszystkim te, które bazują na materiałach gotowych i/lub pozwalających ograniczyć zakres prac, są to na przykład tynki jednowarstwowe czy panele podłogowe.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.