• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przyszłość należy do geotechników

Opublikowano: 05-12-2018 Źródło: inzynieria.com

My, geotechnicy, staramy się tak dostosować technologię, żeby pomysł inwestora był możliwy do zrealizowania. Terenów przecież nie przybywa, a o wyborze, podjęciu decyzji o budowie najczęściej decyduje lokalizacja i atrakcyjność działki – powiedział w Krakowie Mateusz Hager, dyrektor działu fundamentowania firmy Greifbau sp. z o.o., podczas VIII Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”.


Wystąpienie Mateusza Hagera (Greifbau sp. z o.o.) podczas VIII Konferencji Wystąpienie Mateusza Hagera (Greifbau sp. z o.o.) podczas VIII Konferencji "Geoinżynieria w Budownictwie". Fot. Quality Studio

Mateusz Hager mówił o zastosowaniu geotechniki w warunkach intensywnej zabudowy miejskiej. By przybliżyć kłopoty, z jakimi w centrach miast borykają się wykonawcy zabezpieczeń wykopów, omówił trzy inwestycje realizowane w Krakowie przez firmę Greifbau.

Jednym z takich wyzwań było zabezpieczenie wykopu w ramach budowy w centralnej części Krakowa budynku mieszkalnego z podziemnym garażem. Znamienne okazało się to, że przestrzeń między wzniesionym obok budynkiem a planowaną ścianą nowego obiektu była ograniczona do około 50 cm. By zrealizować to zadanie, postanowiono skorzystać z technologii palisady z wierconych pali żelbetowych CFA (pale o długości 9 m zbrojone profilami sztywnymi). W efekcie osiadania budynku okazały się minimalne. Przyjęte założenie spełniło swoją rolę – tłumaczył Mateusz Hager.

Było to zlecenie realizowane na potrzeby inwestora zewnętrznego. Firma Greifabu to część deweloperskiej Grupy Matejek, która także zajmuje się generalnym wykonawstwem. Mateusz Hager nawiązał również do budowanych przez Grupę dwóch budynków mieszkalnych przy ul. Stanisława Lema w Krakowie. Należało tam zabezpieczyć wykop o głębokości 5 m przed wodą gruntową, która występuje około 1,5 m powyżej dna wykopu. W tym przypadku zdecydowano o wykorzystaniu technologii przesłony wodoszczelnej głębionej chwytakiem hydraulicznym o grubości 40 cm. Jej podstawowa funkcja to odcięcie wody spoza wykopu, by nie doprowadzić do powstania zjawiska leja depresji – mówił Mateusz Hager.

Mateusz Hager (Greifbau sp. z o.o.). Fot. Quality Studio Mateusz Hager (Greifbau sp. z o.o.). Fot. Quality Studio

Inne z tego typu wyzwań w zakresie geotechniki będzie polegać na zabezpieczeniu wykopu o głębokości 7 m. Wykop miejscami wykuty zostanie w skale wapiennej, zalegającej nawet na głębokości 1 m. W tym wypadku także zdecydowanio się zastosować palisadę.

Jak powiedział w Krakowie Mateusz Hager, z uwagi na coraz mniejszą liczbę dostępnych działek o „łatwych” warunkach gruntowych, w przyszłości wyzwań geotechnicznych będzie coraz więcej.

W Krakowie Mateusz Hager wziął także udział w panelu dyskusyjnym „Geotechnika w budownictwie kubaturowym”.

Panel „Geotechnika w budownictwie kubaturowym”. Drugi z prawej Mateusz Hager z firmy Greifbau sp. z o.o. Fot. Quality Studio
Panel „Geotechnika w budownictwie kubaturowym”. Drugi z prawej Mateusz Hager z firmy Greifbau sp. z o.o. Fot. Quality Studio

Firma Greifbau, która w zeszłym roku otworzyła dział fundamentowania specjalnego, była Srebrnym Sponsorem Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”. Władze spółki główne pole do rozwoju działalności geotechnicznej upatrują w zabezpieczaniu wykopów i wzmacnianiu podłoża gruntowego. W trakcie Konferencji, na stoisku spółki, można było dowiedzieć się m.in. tego, jakie do tej pory firma zrealizowała zadania geotechniczne. Przedstawiciele firmy opowiadali także o tym, jakie ma ona plany na najbliższe miesiące oraz jakim sprzętem dysponuje dział fundamentowania.

Konferencja „Geoinżynieria w Budownictwie” – stoisko firmy Greifbau sp. z o.o. Fot. Quality Studio Konferencja „Geoinżynieria w Budownictwie” – stoisko firmy Greifbau sp. z o.o. Fot. Quality Studio

Ponadto, w ramach obecności firmy na Konferencji, zorganizowany został quiz dla uczestników – aby wygrać nagrodę, należało odpowiedzieć na dwa pytania: jaka jest najpopularniejsza palownica firmy Bauer oraz w którym roku spółka Greifbau rozpoczęła działalność w obszarze geotechnicznym.

Przeczytaj także: VIII Konferencja „Geoinżynieria w Budownictwie”

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!