Okazało się, że teren, przez który przebiegać ma obwodnica Sanoka obfituje w znaleziska o znacznej wartości historycznej. Podczas prowadzenia robót ziemnych sukcesywnie pojawiały się nowe stanowiska archeologiczne. Do maja br. na terenie inwestycji przebadano 16 takich stanowisk. Wszystkie prace archeologiczne zakończyły się w połowie czerwca – powiedziała Joanna Rarus, dodając, że w przypadku szczególnej wartości znaleziska, konserwator może przedłużyć okres wstrzymania robót budowlanych nawet do sześciu miesięcy.

Wykonawca obwodnicy, konsorcjum firm Max Bogl Polska sp. z o.o. i Max Bogl Stiftung & Co. KG wystąpiło z wnioskiem o przedłużenie czasu na wykonanie robót. Nowy termin jest pokłosiem tego postępowania. Obecnie na placu budowy trwa przerwa zimowa, w trakcie której wykonywane będą jedynie wykopy i nasypy oraz roboty mostowe i w obrębie konstrukcji nawierzchni.

Obwodnica Sanoka ma zaczynać się na wysokości skrzyżowania drogi krajowej nr 28 i drogi wojewódzkiej nr 886 Domaradz–Sanok i kończyć się na skrzyżowaniu z DK84. W jej ciągu powstać ma m.in. 12 obiektów inżynierskich i sześć przejść dla zwierząt oraz przepustów pod obwodnicą. Wartość inwestycji to prawie 140 mln zł.

Przeczytaj także: Obwodnica Sanoka z unijnym wsparciem