Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) oraz Ministerstwo Infrastruktury (MI) podpisały porozumienie ws. przekazania terenu w pobliżu Lotniska Chopina w Warszawie w dzierżawę Przedsiębiorstwu Państwowego „Porty Lotnicze” (PPL). Około 8,5 tys. m² spółka ma przeznaczyć na rozbudowę portu lotniczego, który znajduje się na granicy przepustowości.
Fot. Piotr Piekut / Facebook.com/LotniskoChopina
Fragment płyty, którą przejęło PPL do tej pory był wykorzystywany przez wojsko. Dzierżawa terenu umożliwi m.in. budowę nowych stanowisk postojowych dla samolotów pasażerskich, w tym ośmiu typu C (np. Boeing 737) lub trzech samolotów typu E (np. Boeing 787) i dwóch typu C. Zgodnie z planem przebudowana ma być także północna część terminalu, z której korzystają pasażerowie podróżujący do krajów spoza strefy Schengen.
Zdaniem zarządcy lotniska (PPL) przebudowa portu jest konieczna, aby mógł on obsłużyć rosnący ruch pasażerski. Okęcie od jakiegoś czasu zmaga się z problemem w obszarze przepustowości. M.in. z tego względu powstał projekt budowy nowego lotniska – Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma z czasem przejąć ruch cywilny z warszawskiego portu lotniczego. CPK ma powstać do 2027 r. i być jednym z największych węzłów przesiadkowych w Europie, będąc zdolnym obsłużyć rocznie nawet 100 mln pasażerów.
Przeczytaj także: Prezes PLL LOT: Okęcie zostało źle zbudowane
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.