Poza samorządowcami z Pomorza odwołania od decyzji wydanej na początku grudnia 2018 r. złożyły: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Stowarzyszenie Ekologiczne EkoUnia oraz Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody w Polsce z siedzibą w Krzykałach. Wraz z odwołaniami złożono dwa zażalenia na postanowienie o nadaniu decyzji środowiskowej rygoru natychmiastowej wykonalności. O sprawie poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP).


Instytucje i organizacje kwestionują zapisy decyzji środowiskowej w kontekście przyrodniczym. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska jest organem drugiej instancji wobec Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie. On teraz będzie analizował sprawę – powiedziała PAP rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz.

Tymczasem trwa już przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną. Został ogłoszony ostatniego dnia 2018 r. Jak powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, zamawiający jest w stanie rozstrzygnąć to postępowanie w ciągu trzech miesięcy.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną wykonany ma być na wysokości miejscowości Nowy Świat. Prace realizowane będą na długości 1300 m i głębokości 5 m. W efekcie ma powstać nowy tor wodny o długości 22 km i szerokości od 60 do 120 m. Celem przeprowadzenia inwestycji jest skrócenie drogi między portami trójmiejskimi a portem elbląskim o 94 km. Nowy kanał żeglugowy ma zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Budowa kanału ma zakończyć się do 2022 r. Wartość inwestycji to 880 mln zł; środki w całości mają pochodzić z budżetu państwa.

Zobacz także: Tak będzie wyglądał nowy kanał żeglugowy [animacja]