W branży budowlanej coraz więcej mówi się o opóźnieniach w procesie wydawania zezwoleń na realizacje inwestycji drogowych (ZRID). Głos w tej sprawie zabrał wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz. Na czwartkowym (17 stycznia br.) posiedzeniu sejmu podsekretarz stanu w ministerstwie powiedział, że powodem są problemy kadrowe wojewódzkich urzędów.

Jeżeli chodzi o trudności i przewlekłości w wydawaniu decyzji ZRID to generalnie przyczyną są (...) za niskie zarobki w urzędach wojewódzkich (…). Niestety urzędnicy masowo się zwalniają i na przykład (…) w Warszawie w urzędzie wojewódzkim w tej chwili została jedna osoba, która wydaje takie decyzje. Także tu jest przede wszystkim jakieś pole do popisu, tu trzeba coś koniecznie w tym zmienić – powiedział.
Wiceminister dodał, że podobnych problemów doświadczają Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska.
Zgodnie z Ustawą z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wydaje wojewoda (w odniesieniu do dróg krajowych i wojewódzkich) lub wykonujący zadania zlecone z zakresu administracji rządowej starosta – w odniesieniu do dróg powiatowych i gminnych. ZRID wydawany jest na wniosek zarządcy danej drogi w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku.
Przeczytaj także: Jakie drogi zostaną oddane do użytku w 2019 r.?

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.