IoT, czyli Internet of Things, a w polskim tłumaczeniu Internet Rzeczy, stanowi jeden z głównych elementów rewolucji przemysłowej. Dzięki podłączeniu różnorodnych i w dużej liczbie różnorodnych urządzeń elektronicznych do jednej sieci oraz wykorzystaniu uniwersalnych protokołów komunikacyjnych możliwa jest wymiana danych bez udziału człowieka. Dzięki IoT rośnie funkcjonalność wykorzystywanych urządzeń. Jak wykorzystać Internet Rzeczy w przemyśle?
Źródło: z archiwum elektronikab2b.pl.
Korzyści stosowania IoT, czyli Internet of Things
Korzyści z umiejętnego zastosowania Internet of Things w połączeniu z odpowiednimi aplikacjami nowych generacji są wymierne i odczuwalne. Odpowiadają one celom przemysłowym, a także realizują potrzeby biznesowe. Elektronika, wraz z całym arsenałem sensorów, daje olbrzymie możliwości połączeń. Dzięki IoT można przeprowadzać między innymi:
- konserwację zapobiegawczą,
- optymalizację cenników,
- prognozować popyt,
- planować i dostosowywać moce produkcyjne,
- w pełnym potencjale wykorzystywać moc obliczeniową, infrastrukturę oraz dostępne zasoby,
- zarządzać wydajnością sieci,
- monitorować poziom zapasów
- zapobiegać stratom.
Wykorzystanie Internetu Rzeczy w przemyśle
IoT w przemyśle można zastosować na dwóch etapach: produkcyjnym oraz postprodukcyjnym. Internet Rzeczy podczas procesu produkcyjnego sprawdzi się do automatyzacji procesów wytwórczych, tzn. pozwoli na wzajemne komunikowanie się ze sobą maszyn z linii produkcyjnej, przesyłając niezbędne dane potrzebne do wykonywania poszczególnych kroków. Dzięki temu rola pracownika sprowadza się głównie do nadzorowania zautomatyzowanej pracy i reagowania w przypadku wykrycia nieprawidłowego przebiegu operacji. Połączone ze sobą czujniki podłączone do jednej sieci potrafią w czasie rzeczywistym podawać temperaturę, wilgotność, ciśnienie powietrza i dodatkowo zbierać dane z wszystkich maszyn produkcyjnych. IoT na etapie postprodukcyjnym sprawdza się w uprawach rolnych, dając farmerom jasną analizę warunków pogodowych i bieżący stan pola, dzięki czemu są oni w stanie zoptymalizować pracę na polu zgodnie z najlepszą do tego porą.
IoT dostarczają olbrzymie ilości danych
Im większa liczba czujników, tym większe ilości gromadzonych danych. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie skutecznej optymalizacji oraz perspektywiczne planowanie działań oraz prac. Przechowywanie i przetwarzanie zebranych danych jest zatem kluczowym elementem korzystani z IoT w przemyśle.
Przeczytaj także: Rodzaje kondensatorów - czym się różnią?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.