• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym: ogłoszono kolejny przetarg

Opublikowano: 11-02-2019 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła kolejne postępowanie przetargowe na elementy Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym (KSZRD). Jego przedmiotem są cztery Regionalne Projekty Wdrożeniowe (RPW), których celem będzie wdrożenie systemu na wybranych drogach krajowych sześciu województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.


KSZRD ma w całości funkcjonować od 2021 r. Fot. Artur Henryk / Adobe Stock KSZRD ma w całości funkcjonować od 2021 r. Fot. Artur Henryk / Adobe Stock

Zamówienie zostało podzielone na cztery części, obejmujące wybrane drogi krajowe: S6 i S7 – odcinki zarządzane przez oddziały GDDKiA w Gdańsku i Olsztynie, A1 i A2 – oddział w Łodzi, A1, A4 i S1 – oddział w Katowicach, A4 i A8 – oddziały we Wrocławiu i w Opolu.

Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym. Źródło: GDDKiA Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym. Źródło: GDDKiA

Zadaniem wykonawcy wybranej części RPW ma być zaprojektowanie, wdrożenie i uruchomienie infrastruktury ITS (Inteligentnego Systemu Transportowego) na drogach, a także wykonanie testów i podłączenie do regionalnych Centrów Zarządzania Ruchem. W przypadku ww. regionów będą to centra zlokalizowane w m. Dworek (w pobliżu Gdańska), Stryków (koło Łodzi), Kończyce (nieopodal Zabrza) i Widawa (w pobliżu Wrocławia).

Zainteresowane realizacją zadania firmy oferty składać mogą do 4 kwietnia br.

Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym. Źródło: GDDKiA Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym. Źródło: GDDKiA

KSZRD ma zostać wdrożony na sieci TEN-T (w sumie około 1100 km – 28% długości sieci bazowej TEN-T w Polsce) jako jednolity, zintegrowany system teleinformatyczny, umożliwiający uruchomienie usług ITS o największym znaczeniu dla kierowców i GDDKiA.

Inwestor spodziewa się, że wdrożenie systemu umożliwi inteligentne zarządzanie ruchem. Mają w tym pomóc takie rozwiązania, jak: zamykanie wjazdów na zablokowane odcinki dróg szybkiego ruchu (np. z powodu kolizji), kontrole dopływu potoków ruchu do autostrad i „ekspresówek” czy dynamiczne zmiany ograniczeń prędkości. Możliwy będzie też stały i bieżący monitoring natężenia ruchem oraz szybsza realizacja działań ratowniczych.

Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym. Źródło: GDDKiA Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym. Źródło: GDDKiA

KSZRD ma w całości funkcjonować od 2021 r.

Przetarg na wykonanie Centralnego Projektu Wdrożeniowego już trwa. Otwarcie ofert zaplanowano na 20 lutego br.

Przeczytaj także: Spore zainteresowanie przetargiem dot. Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia