• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu: kolejna decyzja

Opublikowano: 15-03-2019 Źródło: PAP, inzynieria.com

Kolejny krok na drodze do rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu: wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla budowy stanowiska do załadunku, rozładunku i bunkrowania statków w porcie zewnętrznym.


Gazoport w Świnoujściu zostanie rozbudowany. Fot. Mike Mareen/Adobe Stock Gazoport w Świnoujściu zostanie rozbudowany. Fot. Mike Mareen/Adobe Stock

W ramach tej inwestycji Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wybuduje nabrzeże statkowe, w którego skład wejdą: pomost przeładunkowy LNG, pirs (pomost komunikacyjny i technologiczny) oraz zbiornik retencyjny na ocieki LNG wraz z kanałem dopływowym.

To jeden z niezbędnych elementów rozbudowy terminalu LNG – powiedział Tomasz Hinc. Dzięki rozbudowie gazoportu moc regazyfikacyjna terminalu wzrośnie do 7,5 mld Nm3 rocznie. Oznacza to, że znacznie wzrośnie możliwość dywersyfikacji ilości dostaw gazu z nowych źródeł, m.in. USA czy Kataru. Polska zyska też możliwość reeksportu tego surowca – podkreśłił. 

To kolejna decyzja ws. rozbudowy gazoportu. Jeszcze w styczniu wojewoda wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla rozbudowy terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz decyzję na budowę infrastruktury przesyłowej LNG. Pierwsza decyzja dotyczy inwestycji, w ramach której zostanie wybudowany trzeci zbiornik LNG o pojemności około 180 tys. m3 wraz z instalacjami i połączeniami do dwóch istniejących zbiorników LNG, a także lądowy system załadunku LNG na kolej. Druga decyzja lokalizacyjna dotyczy budowy infrastruktury przesyłowej LNG do rozładunku, załadunku i bunkrowania statków.

Plan rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu

  1. Projekt SCV, w ramach którego istniejąca instalacja regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego zostanie rozbudowana w oparciu o dodatkowe dwa kompletne wymienniki ciepła typu SCV (ang. Submerged Combustion Vaporiser) o wydajności wysyłkowej maksymalnej około 328 tys. Nm3/godz. gazu wraz z instalacjami towarzyszącymi, umożliwiając tym samym zwiększenie nominalnej mocy regazyfikacyjnej terminalu LNG z poziomu ~5 mld Nm3/rok do ~7,5 mld Nm3/rok;

  2. Projekt Zbiornik – powstanie kompletny nowy zbiornik LNG typu FCT (ang. Full Containment Tank) o pojemności brutto 180 tys. m3 wraz z niezbędnym wyposażeniem i instalacjami umożliwiającymi pełną obsługę nowego zbiornika i jego współpracę z dwoma istniejącymi zbiornikami;

  3. Projekt Kolej – w ramach tego zadania wybudowana zostanie kompletna 3-torowa bocznica kolejowa z rozjazdami i torem dojazdowym wraz z wyposażeniem niezbędnym do obsługi kolejowego frontu nalewczego LNG na cysterny kolejowe i ISO-kontenery. Powstanie 12 stanowisk załadunkowych LNG, dzięki którym terminal uzyska nową funkcjonalność w postaci możliwości załadunku LNG na cysterny kolejowe oraz kontenery ISO w części lądowej.

  4. Budowa nowego nabrzeża – to zadanie będzie przedmiotem oddzielnego postępowania przetargowego. 

Pod koniec stycznia do terminalu LNG w Świnoujściu dotarła 50. dostawa skroplonego gazu ziemnego LNG.

Źródło: PGNiG Źródło: PGNiG

Gazoport w Świnoujściu ma najwyższy spośród 22 lądowych terminali regazyfikacyjnych w Europie poziom wykorzystania, wynoszący około 60% mocy regazyfikacyjnych. Następny w kolejności jest terminal Zeebrugge w Belgii z wykorzystaniem na poziomie około 40%, o 10% więcej niż w przypadku pozostałych europejskich gazoportów (wynik uśredniony).

Przeczytaj także: Nowe Sady: ostatnia szansa na odkrycie dużych złóż gazu i ropy w Polsce?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia