Trzyprzęsłowy most w Międzychodzie miał być oddany do użytku już na przełomie lipca i sierpnia 2018 r., łącząc miasta zlokalizowane w zachodniej części regionu i umożliwiając kierowcom dotarcie do węzłów na autostradzie A2 oraz w Nowym Tomyślu.

Montaż stalowej konstrukcji przeprawy zakończył się w maju ub.r., odbyły się też próby obciążeniowe, a test potwierdził nośność dla obiektów klasy A (50 ton). Budowa nie została jednak w pełni zakończona; dokończeniem realizacji zajmie się nowy wykonawca. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu (WZDW) podpisał już kontrakt z nową spółką.

Zakres zadania obejmuje wykonanie robót pozwalających przenieść ruch drogowy na nowy obiekt, Ostatnie prace obejmują m.in. budowę dróg dojazdowych do nowego mostu nad Wartą, a także nasypów i ronda na skrzyżowaniu ulic Marszałka Piłsudskiego i Wały Jana Kazimierza. Wykonawca ma na realizację 100 dni od daty podpisania umowy. Obiekt prawdopodobnie zostanie oddany do eksploatacji pod koniec czerwca br.

Po zakończeniu zakontraktowanych prac ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie rozbiórki starej przeprawy.

Most w Międzychodzie ma 140 m długości i wchodzi w skład 760-metrowego, nowego odcinka DW160. Do tej pory na jego budowę wydano 21 mln zł.

Przeprawa w liczbach:

  • długość – 139,8 m;
  • szerokość – 14,85 m;
  • szerokość jezdni – 8,5 m;
  • szerokość ciągu pieszo-rowerowego – 3,5 m;
  • liczba przęseł – 3.

Przeczytaj także: Ruszyła budowa mostu, który połączy dwa województwa